Čeští politici k řeckým volbám: Dluhy se mají platit

Praha – Miloš Zeman se podle svého mluvčího nebude vměšovat do vnitřních řeckých záležitostí, zastává ale obecný názor, že dluhy se mají platit. Taková je rekace českého prezidenta na výsledek parlamentních voleb v Řecku, které vyhrála levicová strana SYRIZA usilující o zmírnění úsporných opatření a odpuštění dluhů. V podobném duchu se nesou i komentáře dalších českých politiků.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Řekové reagovali na tvrdá úsporná opatření z posledních let a jejich rozhodnutí je třeba respektovat. „Nová řecká vláda bude mít velkou odpovědnost za to, aby dokázala realizovat přísliby, které dala občanům, a na druhé straně aby byla schopná dodržet parametry záchranného programu, který byl pro Řecko připraven,“ řekl novinářům Sobotka. Doufá, že silná podpora SYRIZY povede k ukončení společenské krize v Řecku. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) soudí, že EU případné výkyvy v Řecku ustojí.

Podle předsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) je otázkou, zda bude SYRIZA schopna dodržet své předvolební sliby. „V současnosti můžeme v Řecku pozorovat euforii příznivců vítězné strany, která ovšem může být brzy vystřídána povolební kocovinou, což může mít dopady na EU jako celek,“ sdělil v prohlášení Benešík.

Šéfa Sněmovny Jan Hamáčka (ČSSD) překvapil dobrý výsledek dosud vládnoucí Nové demokracie premiéra Antonise Samarase, který podle něj předává zemi v lepším stavu, než ji dostal. „Vše je teď na panu Tsiprasovi a hnutí SYRIZA. Uvidíme, jak přistoupí ke svým partnerům v rámci Evropské unie. Zda bude pokračovat v tom, co říkal na náměstích před volbami, nebo zda bude ochoten jednat a přijímat kompromisy,“ poznamenal Hamáček.

Podle místopředsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska SYRIZA u svých voličů vzbudila naději nereálnými sliby podobně jako současná česká vláda. „Samozřejmě lze vzbudit naději nereálnými sliby a obelháváním. Nicméně je to běh na krátkou trať. Naděje, že své dluhy nebudeme muset platit, se dříve či později změní v beznaděj,“ uvedl Kalousek.

Video Reakce českých europoslanců na řecké volby
video

Reakce českých europoslanců na řecké volby

Reakce českých europoslanců na řecké volby

17:00 26.1.

Reakce Bohuslava Sobotky na výsledky řeckých voleb

Debata Událostí, komentářů: Změní nové Řecko Evropu?

Události: Řecko ovládla levice s pravicí

V čele Řecka stojí obdivovatel Che Guevary

Podle místopředsedy ODS Jana Zahradila je vítězství SYRIZY důsledkem radikalizace řecké veřejnosti, která byla postižena drastickými úspornými opatřeními posledních let nadiktovanými eurozónou. Pokud by podle Zahradila nebylo Řecko v eurozóně, nemuselo by k těmto opatřením sahat. „Vítězství SYRIZY tedy ve skutečnosti ukazuje na neodstranitelnou konstrukční vadu eurozóny - ta z čistě politických důvodů zahrnuje země s natolik rozdílnými ekonomikami, že některé z nich nejsou dlouhodobě schopny plnit ekonomické parametry společné měny,“ uvedl. „Je to ukázka toho, jak se to nemá dělat, jaký je dopad, když se skutečně nevyvážené euro přijímá v tak složitém prostředí, jako je řecká ekonomika. Ukázka, jak nevyrovnaná Evropa je a jak se snažíme dostat tu ekonomiku do jedné formule,“ prohlásil europoslanec Evžen Tošenovský (ODS). Odpouštění dluhů považuje za nebezpečné, protože může vyprovokovat podobné nároky ze strany Španělska a dalších zemí. „Ukazuje se, jak představitelé Evropy nedohlíželi do budoucna,“ konstatoval.

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) odhaduje, že vůle k odpouštění dluhu Řecku bude poměrně omezená. „Sliby, které dala krajní levice svým voličům, jsou velmi ambiciózní a obávám se, že nemají velkou podporu předjednánu,“ řekl. Dodal, že eurozóna má nový potenciální úkol - připravit se na odchod Řecka. Jeho kolega z europarlamentu Pavel Poc (ČSSD) připomněl, že otázka odchodu Řecka z eurozóny není na pořadu dne. „Z eurozóny formálně odejít nejde – neexistuje právní mechanismus, který by to dovoloval. Znamenalo by to použít mechanismus, který zavedla Lisabonská smlouva, a ten hovoří o vystoupení z Evropské unie. To je scénář, který si nikdo nepředstavuje ani v nejhorších snech,“ zdůraznil.

Luděk Niedermayer (nestraník za TOP 09) vstřícnost na straně věřitelů neočekává. Pokud by došlo k odchodu Řecka z eurozóny, považoval by to za naprosto zbytečné a vinil by z toho populismus strany, která s tímto programem vyhrála volby. Doufá ale, že kroky nové řecké vlády nebudou nijak revoluční. „Pro tu zemi by to byla katastrofa,“ řekl. „Když věřitelé projeví určitou pružnost, Řecko musí pokračovat v reformách a plnění svých závazků, i když ty budou třeba mírně modifikované,“ soudí europoslanec Petr Ježek (nestraník za ANO).