Turecký soud nařídil Facebooku blokovat stránky urážející proroka

Ankara - Turecký soud nařídil sociální síti Facebook, aby zablokovala množství stránek, které považuje za urážlivé vůči proroku Mohamedovi. Soud rovněž pohrozil, že by mohl Facebook v zemi zcela zakázat, jestliže společnost nesplní jeho požadavky.

Nedělní rozhodnutí soudu je reakcí na požadavek tureckého státního zástupce, uvedla turecká televize TRT. Turečtí představitelé patřili mezi velké kritiky satirického francouzského týdeníku Charlie Hebdo. Po útoku na pařížskou redakci časopisu vyšlo v Turecku zhuštěné vydání nového čísla týdeníku jako příloha opozičního listu Cumhuriyet. Turecká prokuratura v reakci na to zahájila vyšetřování proti dvěma redaktorům listu.

Cumhuriyet chtěl původně vydat celé číslo Charlie Hebdo, ale nakonec se rozhodl jenom pro čtyři stránky. Opoziční list není v oblibě prezidenta a konzervativního muslima Recepa Tayyipa Erdogana, který v roce 2013 označil Charlie Hebdo za „slátaninu“.

Poslední číslo Charlie Hebdo otiskly ve zkrácené verzi i turecké noviny
Zdroj: ČTK/ABACA/Depo Photos

Sociální sítě jsou tureckým představitelům trnem v oku již delší dobu, zejména kvůli tomu, že se na nich organizují nejrůznější protivládní protesty. Loni v dubnu tehdy ještě premiér, nyní prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil mikroblogovou sociální síť Twitter z daňových úniků. O měsíc dříve vláda dokonce dočasně zablokovala přístup k Twitteru a videoserveru YouTube a pohrozila zákazem Facebooku.

Turečtí poslanci minulý týden projednali zákon, který by ministrům umožňoval dočasně zakázat webové stránky, nebo požadovat po Facebooku či Twitteru, aby zablokoval jednotlivé uživatele. Stát by se tak mohlo v případě, že stránka „ohrožuje životy, veřejný pořádek nebo lidská práva a svobodu“. Komentátoři to označují za součást strategie prezidenta Erdogana, která má „přivést internet do pekla“.