Letadlo AirAsia před pádem stoupalo rychleji než stíhačka

Jakarta – Indonéská vláda zveřejnila podrobnosti k prosincovému pádu letadla společnosti AirAsia. Stroj se 162 lidmi na palubě krátce před pádem stoupal vysokou rychlostí vzhůru, než se mu zastavil motor. Krátce poté se zřítil do Jávského moře. Úřady po něm dlouho pátraly - od zmizení nebylo jasné, kde přesně k pádu došlo ani co bylo příčinou.

Rychlost letadla při stoupání byla 2000 metrů za minutu, což značně přesahuje běžnou rychlost linkových letadel. Ta činí 300 až 600 metrů za minutu, upřesnil ministr dopravy Ignasius Jonan. „Pak náhle stroj přesáhl rychlostní limit stoupání a zastavil se,“ dodal. 

Letadlo na lince QZ8501 zmizelo 28. prosince z radarů ani ne v polovině letu z druhého největšího indonéského města Surabaya do Singapuru. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. 

Pátrání po obětech pádu letadla v Jávském moři
Zdroj: ČTK/AP

Indonéští potápěči v uplynulých dnech vylovili ze dna moře obě černé skříňky airbusu se záznamem hovorů z pilotní kabiny a se záznamem letových údajů. V pondělí vyšetřovatelé na základě nahrávky z kokpitu vyloučili, že by za pád stroje mohli teroristé. Nyní se prý soustřeďují na možnou lidskou chybu či technické problémy letadla. 

Z moře bylo zatím vytaženo 53 mrtvých. Většina ostatních těl by podle předpokladů měla být v trupu letounu, který už byl lokalizován. Jeho vyzdvižení zatím brání špatné počasí.