Fidel Castro připustil, že nebude znovu kandidovat na post prezidenta

Havana - Fidel Castro dnes poprvé za 48 let vlády naznačil, že nebude trvat na setrvání ve funkci prezidenta. Dlouhodobě nemocný prezident, který se už šestnáct měsíců neukázal na veřejnosti, dle svého vyjádření předneseného ve státní televizi nechce bránit ve vzestupu novým předákům kubánské revoluce.

Castrovo překvapující, ale dlouho očekávané prohlášení přichází ve chvíli, kdy se karibskému diktátorovi opět otevřela cesta ke znovuzvolení prezidentem. Město Santiago de Cuba, kde v roce 1959 Castro vyhlásil vítězství revoluce proti diktatuře generála Batisty, si jednaosmdesátiletého vůdce zvolilo jako svého kandidáta do parlamentu, odkud je jen krůček k prezidentskému úřadu.

Kubu v současnosti dočasně vede Fidelův mladší brat Raúl, který se možná brzy stane Castrovým nástupcem. Situace se však může vyvinout i jinak, je však těžké odhadnout i to, kdy se tak stane. Veškerá vyjádření z úst kubánského vůdce, kterého velká část obyvatelstva bezmezně obdivuje, jsou totiž veřejnosti tlumočena skrze novinové komentáře a videonahrávky. Přestože se Castro pravidelně vyjadřuje k aktuálním politickým i sociálním otázkám a v denním tisku se objevují stále nové fotografie, neexistují nezávislé důkazy, ze kterých by se dal objektivně posoudit zdravotní stav. O dalším vývoji na Kubě tak lze nadále jen spekulovat.