Stávka v Maďarsku skončila, nepřinesla však očekávaný výsledek

Budapešť/Praha - Maďarsko se vzpamatovává ze stávky železničářů, učitelů a dalších profesí, která měla vyjádřit ostrý nesouhlas s vládními změnami v systému zdravotního pojištění. Maďarský parlament přesto včera večer kontroverzní reformu schválil. Stávka železničářů skončila včera po desáté hodině večerní, chyběla jí však lepší koordinace.

Ráno se ještě vyskytla drobná zpoždění vlaků a na některých místech na jihu země se objevily blokády cest, když soukromí zemědělci pokračovali touto formou protestu. Ve školách proběhlo normální vyučování a nemocnice pracovaly bez problémů. Dalším důvodem, proč stávkovali železničáři, nebyla jen reforma zdravotnictví, ale i omezení dopravy na zhruba 38 vedlejších tratích v Maďarsku. Neméně důležitým faktorem byla i připravovaná penzijní reforma.

Nedostatkem stávky se stal fakt, že byla nejednotná a nedošlo k zásadnímu ochromení země. „Naopak byla polovičatá a rozpačitá, nepříliš dobře zorganizovaná. Dotýkala se sice nejvíce železnice, ale i zde vlaky po dvanácté hodině obnovily provoz na 50 procent,“ uvedl budapešťský spolupracovník ČT Gregor Martin Papucsek. Stávka bude mít i soudní dohru. Státní dráhy plánují vstoupit do soudního řízení s odbory, protože stávka byla podle nich protizákonná.

Odbory protestovaly celkově proti reformě. Pokud by bylo zdravotnictví zprivatizované, soukromé společnosti by se prý snažily jen o profit. „Vláda podle odborů vychází vstříc jen zahraničním finančním kruhům a zříká se svých občanů. Starší a chudší lidé by nedostali takovou péči jako ti bohatší,“ komentoval protesty Robert Pejša z Filozofické fakulty UK. Vláda podle něj nedokázala správně komunikovat a vysvětlit podstatu reformy lidem. Konala prý příliš unáhleně a odmítala jejich připomínky a výhrady. 

Podle plánu se mělo zdravotní pojištění rozdělit na 22 regionálních center, přičemž každé by se mělo do 49 procent otevřít západnímu kapitálu. Paradoxem přitom je, že se o příliv soukromého kapitálu do zdravotnictví snaží socialistická vláda, zatímco opozice je proti. „Nicméně loni nastala v Maďarsku taková situace, že aniž by byla u moci pravicová či levicová vláda, obě by musely k podobné reformě přistoupit,“ dodal Robert Pejša.