Nejméně 50 mrtvých po sebevražedném atentátu v Pákistánu

Péšávar - Nejméně 50 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal dnešní útok sebevražedného atentátníka na severozápadě Pákistánu. Terčem útoku byl pravděpodobně bývalý ministr vnitra Aftab Ahmas Chán Šarpao, který však vyvázl bez zranění. Dnešní útok, který už dosoudil pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, je nejkrvavějším incidentem v Pákistánu od říjnového atentátu na bývalou premiérku Bénazír Bhuttovou.

K výbuchu došlo dnes v mešitě na pozemku Šarpaovy soukromé rezidence asi 40 kilometrů od Péšávaru. Útočník se vmísil mezi věřící, kteří zde slavili muslimský svátek oběti (íd al-adhá). Po skončení modliteb odpálil nálož, jejíž ničivý účinek znásobily hřebíky a kuličková ložiska připevněná k výbušninám.

„Právě jsme odříkávali modlitby, když se ozvala ta obrovská exploze,“ uvedl šestadvacetiletý Šaukat Alí, který útok přežil. „Téměř nám to prorazilo ušní bubínky. Potom to vypadalo jako scéna ze soudného dne,“ dodal.

Podle místního policejního velitele Feroze Šáha exploze zabila až 55 lidí a zranila 100 dalších. Sám Šarpao vyvázl z atentátu bez úhony, jeden z jeho synů utrpěl lehká zranění. Oba muži jsou už podle policie v bezpečí.

Podle policie doprovázela začátek modliteb rozsáhlá bezpečnostní opatření. Každý z věřících musel údajně projít bezpečnostním rámem, který by trhavinu odhalil. „Nevíme, jak se útočník dostal dovnitř. Možná přeskočil bezpečnostní zábrany, protože byly poměrně nízké,“ řekl Ikbál Husajn, který za zabezpečení mešity zodpovídal.

Dnešní útok je nejkrvavější incident od říjnového atentátu na expremiérku Bénazír Bhuttovou. Při oslavách jejího návratu z exilu odpálili sebevražední atentátníci dvě nálože, které v Karáčí zabily 140 lidí.

Šarpao byl až donedávna ministrem vnitra, nyní se uchází o křeslo v nové sněmovně, která má vzejít z lednových voleb. Z pokusu o atentát vyvázl již v dubnu, kdy se sebevražedný útočník vyhodil do povětří na jeho shromáždění s voliči a zabil 28 lidí.

Péšávar je hlavním městem pákistánské Severozápadní pohraniční provincie, která sousedí s Afghánistánem. Tyto kmenové oblasti jsou považovány za útočiště stoupenců svrženého afghánského hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida.

V Pákistánu zahynulo při násilnostech jen od července na 400 lidí.