Izrael vybuduje štít proti palestinským raketám

Jeruzalém - Izraelská vláda schválila vývoj a vybudování zbrojního systému schopného sestřelovat rakety krátkého doletu, které na izraelské území odpalují palestinští radikálové nejrůznějších hnutí. Většinou jde o jednoduché rakety typu Kásam, která jsou odpalovány z pásma Gazy na jižní Izrael a z jižního Libanonu na severní Izrael.

 

Izraelská vláda uvolnila pro příštích pět let na vývoj a výrobu protiraketového štítu 207 milionů dolarů (asi 3,8 miliardy Kč). Ministr obrany Ehud Barak po zasedání vlády uvedl, že štít označovaný Železná klenba bude operační do 30 měsíců. Hlavním dodavatelem bude izraelská zbrojovka Rafael.

Zvolený zbraňový systém je tvořen radarem, který zjistí letící raketu a odpálí projektil, jenž raketu sestřelí. Systém má být účinný proti všem druhům neřízených raket s doletem asi 40 kilometrů, označovaných obvykle jako „typ Kaťuša“. Obdobného druhu je i raketa Kásam, která nese jméno po ozbrojeném křídlu radikálního šíitského hnutí Hamas. Její výroba je jednoduchá a dá se zvládnout i podomácku. Raketa není nijak přesná, ale zato levná; kvalitu v jejím případě nahrazuje kvantita.

Štít Železná klenba je koncipován jako součást vícesložkového obranného systému určeného k ochraně Izraele jak proti raketám krátkého doletu, tak proti střelám středního doletu, které vlastní Írán a Sýrie.

Izraelská armáda se dosud snažila čelit raketovému ostřelování z pásma Gazy protipalbou a leteckými i pozemními výpady, při nichž ničila odpalovací rampy islamistických radikálů. To sice útoky do určité míry omezuje, ale nemůže je zcela zastavit. Jen na město Sderot na jihu Izraele dopadlo od roku 2001 přes 4500 raket. Ty sice zabily jen málo lidí, ale narušují život v obci a způsobují hmotné škody; mnoho obyvatel se proto už vystěhovalo do bezpečnějších končin.