Nejsilnější kosovské strany se dohodly na vytvoření vlády

Priština (Srbsko) - Dvě nejsilnější strany v Kosovu se dohodly na vytvoření společné vlády, která pravděpodobně přivede tuto jihosrbskou provincii k nezávislosti. V jejím čele stane Hashim Thaçi, předseda Demokratické strany Kosova (PDK), která zvítězila v parlamentních volbách 17. listopadu. Jeho formace získá v kabinetu sedm křesel, o dvě více než koaliční partner, Demokratický svaz Kosova (LDK). Zbývající tři místa jsou vyhrazena pro zástupce národnostních menšin, včetně Srbů.

Obě uskupení disponují po posledních volbách 62 poslanci ve 120členném kosovském parlamentu.

„Potřebujeme funkční a stabilní vládu v tuto důležitou dobu, když Kosovo míří k nezávislosti,“ komentoval spojení někdejších politických rivalů vysoký představitel PDK podle agentury Reuters.

Kosovo je sice formálně součástí Srbska, od roku 1999 jej ale spravuje OSN. Představitelé většinových kosovských Albánců, kteří tvoří asi 90 procent obyvatel této dvoumilionové provincie, se dožadují získání nezávislosti; srbská vláda je však ochotná jim poskytnout maximálně velmi širokou autonomii.

Priština již varovala, že je připravena vyhlásit nezávislost Kosova i jednostranně. Jelikož všechna dosavadní jednání obou stran kvůli jejich neústupnosti zkrachovala, očekává se, že tento akt uskuteční někdy na počátku příštího roku.

Nezávislé Kosovo jsou ochotny uznat Spojené státy i většina zemí EU; některé členské státy „sedmadvacítky“ s tím však nesouhlasí. Proti jednostrannému vyhlášení kosovské nezávislosti se stavějí například Kypr, Slovensko, Rumunsko a Řecko. Rozhodně ho odmítá i Rusko, které je tradičním spojencem Srbska a požaduje pokračování rozhovorů o budoucím statusu provincie.