Afghánistán vyhostil dva diplomaty zastupující v zemi EU a OSN

Kábul - Dva diplomaté z Evropské unie a OSN, kterým afghánská vláda nařídila opustit zemi kvůli podezření z kontaktů s radikálním hnutím Taliban, dnes odletěli z Afghánistánu. Informovala o tom agentura AFP.

Příkaz k vyhoštění irského šéfa mise EU v Afghánistánu, Michaela Semplea, a vysokého představitele odbočky OSN v zemi, Brita Marvina Pettersona, vyvolal podle agentury Reuters diplomatickou roztržku mezi Afghánistánem na jedné straně a Evropskou unií a OSN na straně druhé.

Afghánská vláda muže obvinila z kontaktů s radikálním hnutím Taliban a nařídila jim opustit do dneška zemi. OSN však roli obou mužů při údajném jednání s povstalci popírá, také podle západních diplomatů v Afghánistánu jde o nedorozumění.

Semple i Petterson žili a pracovali v Afghánistánu již několik let a podle agentury Reuters dobře znali místní jazyky i zvyky. Afghánská vláda je viní z toho, že se setkali s členy Talibanu v provincii Hílmand na jihu země a poskytli jim peníze. Místní úřady prý navíc v souvislosti s aférou vyšetřují asi 50 Afghánců.

Mluvčí OSN Marie Okabeová však prohlásila, že Semple i Petterson se setkali se zástupci místních komunit, a nikoliv se členy Talibanu. Podle ní nebyl k vyhoštění důvod a organizace o tomto případu až do poslední chvíle jednala s afghánskými činiteli.

Britský list Daily Telegraph ve středu informoval, že agenti Britské tajné služby (MI6) se letos v létě několikrát setkali se šéfy Talibanu s cílem zahájit mírová jednání. Kdyby se tyto informace potvrdily, uvedly by do nepříjemného postavení premiéra Gordona Browna. Ten 12. prosince vyloučil jakýkoli přímý dialog Velké Británie s Talibanem.

Není zcela jasné, jestli s těmito údajnými aktivitami MI6 souvisí případ obou vyhoštěných diplomatů z OSN a EU.