Po sečtení více než poloviny hlasů vede v Keni opozice

Nairobi - Po sečtení více než poloviny hlasů ze čtvrtečních prezidentských voleb v Keni je v čele šéf opozice Raila Odinga s 49 procenty, oznámila dnes keňská volební komise. Keňská vládní strana ale odmítla prohlášení opozice, která se již označila za vítěze voleb, a uvedla, že počká na konečné výsledky. V zemi se mezitím rozpoutalo etnické násilí způsobené odklady s oznámením konečných výsledků voleb, které měly být ohlášeny již v pátek.

Odstupující prezident Mwai Kibaki má podle dosavadních výsledků 45 procent hlasů. Rozdíl mezi oběma rivaly se však stále zmenšuje: zatímco Odinga měl v pátek odpoledne ještě náskok asi jednoho milionu hlasů, dnes to již bylo jen něco přes 300.000, uvedl šéf keňské volební komise Samuel Kivuitu.

Pomalé sčítání hlasů a také obvinění, že výsledky byly zmanipulovány, vyvolaly pobouření Odingových stoupenců, kteří se v několika provinciích v zemi začali uchylovat k násilnostem. Stoupenci opozice začali pálit a rabovat obchody a blokovat silnice v západokeňském městě Kisumu v provincii Ňanza, zatímco z chudinských čtvrtí v Nairobi jsou hlášeny srážky mezi rivalskými etnickými skupinami.

Jak Kisumu, tak chudinská čtvrť Kibera v Nairobi jsou hlavními centry podpory opozičního kandidáta Raily Odingy. Protestující davy zde vytvářely barikády a zapalovaly pneumatiky. V centru metropole policie uzavřela okolí sídla volební komise a v okolních ulicích hlídkují policisté na koních. Odingova strana vyzvala své stoupence ke klidu a trpělivosti.

Některé zahraniční diplomatické mise vydaly dnes pro své občany varování. Turistická sezona v Keni, proslulé bohatou faunou a tropickými plážemi, je nyní v plném proudu.

Raila Odinga byl v pátek podle očekávání znovu zvolen poslancem za svůj obvod v Nairobi, což je nezbytný předpoklad k tomu, aby mohl zaujmout úřad prezidenta. Naopak prezidentský tábor utrpěl v parlamentních volbách řadu porážek. V Keni kromě prezidenta volili nový parlament a členy obecních zastupitelstev.

Dvaašedesátiletý Odinga, šéf Pomerančového demokratického hnutí (ODM), si vytvořil image kandidáta chudých vrstev, zatímco šestasedmdesátiletý prezident Mwai Kibaki ze Strany národní jednoty (PNU) postavil svou předvolební kampaň na zdůrazňování ekonomického růstu, kterého Keňa dosáhla za jeho prvního prezidentského mandátu od roku 2002. Kibaki však bývá kritizován za nedostatečný boj s korupcí.