V keňském kostele upáleni lidé prchajících před volebním násilím

Nairobi - Při nedávných volbách v Keni nebyla dodržena mezinárodně uznávaná pravidla a výsledek by měl být přezkoumán. V závěrečné zprávě to oznámili evropští pozorovatelé, kteří hlasování sledovali. Od čtvrtka, což byl volební den, při násilnostech v Keni zahynulo podle tiskových agentur 251 lidí. Dnes rozvášněný dav zaútočil na západě země na kostel, v němž se snažili lidé ukrýt před volebním násilím, a upálil tam podle agentury AFP 30 lidí. Agentury Reuters a AP hovoří o menším počtu mrtvých.

Podle oficiálních výsledků těsně zvítězil dosavadní prezident Mwai Kibaki, ale opoziční kandidát Raila Odinga trvá na tom, že hlasování bylo zfalšováno.

Keňané volili prezidenta, poslance i místní zástupce. „Hlasování nesplnilo mezinárodní ani místní podmínky demokratických voleb. Sčítání hlasů nebylo dostatečně otevřené, což vzbuzuje pochyby o správnosti konečných výsledků,“ napsali do závěrečné zprávy evropští pozorovatelé. Přejí si, aby byly zveřejněny informace o sčítání ze všech volebních místnostech, aby bylo možné výsledky překontrolovat.

Opozice tvrdí, že volby byly zfalšovány až o 300.000 hlasů. Podle oficiálního sčítání zvítězil Kibaki nad Odingou o 231.728 hlasů. Kibakiho tábor z podvodů naopak viní opozici. Oficiální výsledky voleb byly vyhlášeny až v neděli odpoledne a Kibaki o několik hodin později složil přísahu.
    Vývoj v Keni a okolnosti voleb vyvolaly mezinárodní kritiku. Mnoho zahraničních politiků vyzývá keňské představitele, aby začali s opozicí jednat a aby zastavili násilí.

Nejprudší boje se odehrávaly severozápadně od Nairobi, ve městě Kisumu, kde jsou v márnicích desítky lidí zabitých většinou střelnou zbraní. V noci na dnešek pokračovaly také srážky v nairobských chudinských čtvrtích a v několika baštách Odingových stoupenců na západě země. Na mnoha místech davy rabují a podle svědků lidem docházejí zásoby potravin, které si ti prozíravější začali dělat už před hlasováním.

Ve městě Eldoret, které leží 300 kilometrů severozápadně od Nairobi, se lidé pokoušeli uchránit se před násilím v místním kostele. Útočníci ale kostel zapálili a podle policie a zdravotníků se 30 lidem nepodařilo dostat z plamenů včas. Dalších 42 osob bylo přijato do nemocnice s těžkými popáleninami. Agentura Reuters měla k dispozici svědectví místních lidí, podle nichž se v kostele našlo deset až patnáct ohořelých těl. Agentura AP napsala, že na kostel zaútočila velká skupina výtržníků a podpálila jej. Útok prý nepřežilo 15 lidí. Svědci tvrdí, že v Eldoretu násilnosti nabývají charakteru etnických čistek.

Kibaki v novoročním poselství tvrdil, že vláda do nejproblematičtějších oblastí vyslala dostatečný počet policistů, takže všem občanům bude zajištěna bezpečnost. Vyzýval také k národnímu usmíření.

Odinga ale Kibakiho vítězství neuznává. Označil to za převrat a vyzval své stoupence, aby se zúčastnili jeho vlastní inaugurace, kterou hodlá uspořádat ve čtvrtek v Nairobi. Policie už toto shromáždění zakázala a upozornila Odingu, že pokud se dostaví, bude zatčen.

Některé zahraniční vlády vyzvaly občany svých zemí, aby odložili cesty do Keni, a mnoho cestovních kanceláří ruší zájezdy. České ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách informuje, že bezpečnost turistů ve střediscích na keňském pobřeží je údajně zajištěna; Černínský palác zároveň doporučuje zvýšenou opatrnost, konkrétně vyhýbat se veřejným shromážděním a vycházkám z ubytovacích zařízení po setmění.