Bez jasných favoritů začíná dnes v Iowě proces voleb amerického prezidenta

New York - Stranickými shromážděními v Iowě začíná dnes proces volby příštího prezidenta USA. Do volebního klání v Iowě, státu na americkém Středozápadě s necelými třemi miliony obyvatel, vstupují straničtí kandidáti ve vyrovnaných pozicích a bez jasného favorita, nicméně sázkaři věří ve vítězství Baracka Obamy a Mikea Huckabeeho.

Výsledky, které budou známé v pátek ráno SEČ, tak zřejmě nejvíce ovlivní dosud nerozhodnutí voliči. Průzkumy hovoří o více než třetině váhajících demokratů a o téměř polovině republikánů. Z podobných nominačních schůzí demokratů a republikánů a stranických primárek, které se budou konat v následujících týdnech a měsících ve všech státech USA, vzejdou dva kandidáti, kteří se 4. listopadu utkají o křeslo v Bílém domě.

Podle různých průzkumů se ve vedení mezi demokraty střídají newyorská senátorka a bývalá první dáma USA Hillary Clintonová a senátor za Illinois Barack Obama. Na třetím místě se jen s malým odstupem objevuje bývalý senátor za Severní Karolínu a neúspěšný kandidát na viceprezidenta z roku 2004 John Edwards.

V republikánských řadách dávají průzkumy největší šance na úspěch bývalému guvernérovi Arkansasu a někdejšímu baptistickému pastorovi Mikeovi Huckabeemu a bývalému guvernérovi Massachusetts Mittu Romneymu. Daleko za nimi stojí jako třetí a čtvrtý v pořadí senátor za Arizonu John McCain a bývalý senátor za Tennessee Fred Thomson. Teprve po nich následuje někdejší newyorský starosta Rudolph Giuliani, který nicméně v celonárodních průzkumech republikánských preferencí zaujímá dlouhodobě první místo.

Hlasováním v Iowě a o pár dní později v New Hampshire má pro americkou prezidentskou kampaň význam přesahující počet voličů v obou nepříliš lidnatých státech. Úspěch v těchto úvodních kláních může totiž povzbudit šance zdánlivého outsidera. Nezdar může naopak pohřbít či oslabit naděje dosavadního favorita.

Na schůzích v Iowě mohou hlasovat všichni voliči, kteří se registrují pro danou stranu. Zpravidla to bývá méně než deset procent plnoletých občanů. Letos se očekává asi 200.000 voličů. Stranická volební shromáždění v Iowě začala skromně v roce 1972 s cílem rozšířit volební kalendář a posílit důležitost méně obydlených venkovských oblastí USA. Letos se konají dříve než kdykoli v minulosti, protože řada států chce primárky či volební shromáždění zorganizovat co nejdříve a získat tak při výběru kandidátů na větší váze.

Večer 3. ledna se Iowané sejdou v domech, školách a dalších veřejných místech. Republikáni budou volit nezávazně, aby zjistili podporu jednotlivých kandidátů. Demokraté organizují různé volební procedury včetně tajného hlasování nebo shromáždění podle preferenčních skupin.

Volebních shromáždění v Iowě se účastní relativně málo lidí - v roce 2004 to bylo pouze šest procent oprávněných voličů. Mnozí z nich jsou starší běloši, kteří v rámci svých stran reprezentují extrémní pozice.

I když stranická volební shromáždění v Iowě často bývají odrazovým můstkem k prezidentské nominaci, někdy toto pravidlo neplatí. Například George Bush starší v roce 1980 a Robert Dole v roce 1988 sice v Iowě jasně vyhráli, ale nominaci nakonec nezískali. Naopak v roce 2004 zde mezi demokraty překvapivě vyhrál John Kerry a nominaci do prezidentských voleb si již nenechal vzít.