Princ William půjde k RAF

Londýn - Britský korunní princ William příští týden nastoupí na jednu z leteckých základen RAF. Čekají ho čtyři měsíce vojenské služby u královského letectva a hned poté další čtyři měsíce u námořnictva. Během výcviku se následník trůnu naučí například pilotovat letadlo nebo vrtulník.

a velitelé už teď slibují, že se mu dostane naprosto normálního výcviku, kterým musí projít jakýkoliv jiný uchazeč o povolení vojenského pilota. Williama bude čekat pětkrát do týdne, od rána do večera, vojenská teorie a dvakrát týdně let v doprovodu instruktora. První týdny to však bude pouze na výcvikových a velice jednoduchých letadlech.

Během čtyř měsíců se princ William ještě stačí přesunout na další dvě letecké vojenské základny a výcvik vyvrcholí instruktáží létání v helikoptéře, kterou britské letectvo používá.

V královské rodině je nepsaným pravidlem, že mužští potomci musí projít vojenským výcvikem, popřípadě vystudovat vojenskou akademii. William tímto krokem navazuje na svého otce Charlese, který podobným výcvikem prošel před 35 lety. I on se naučil ovládat vojenská a civilní letadla. Vojenskou kariéru má za sebou i Williamův pradědeček, král Jiří VI., který v roce 1914 jako člen britského vojenského námořnictva aktivně zasáhl do námořní bitvy v první světové válce. Zkušenosti z vojenského prostředí má i princ Andrew, Williamův strýc, který se v roce 1982 jako pilot helikoptéry účastnil britského válečného konfliktu s Argentinou o Falklandské ostrovy.

Britská média spekulují, že za Williamovým nástupem do vojenské služby je i určitá snaha o vylepšení image a touha po nárůstu popularity. Zároveň ale zapomínají na to, že výcvik souvisí především s přípravou na budoucnost, kdy se William stane britským panovníkem, k jehož výbavě patří také znalost součástí obrany Spojeného království. Jeho nasazení do válečného konfliktu je však nejspíš vyloučeno, stejně jako tomu bylo u jeho mladšího bratra Harryho.