Olmert přiznal porušování závazků Izraele výstavbou v osadách

Jeruzalém - V bezprecedentním veřejném přiznání dnes izraelský premiér Ehud Olmert označil pokračující výstavbu v židovských osadách za porušování izraelských závazků vyplývajících z nedávno obnoveného mírového jednání s Palestinci. Olmertovy výroky se v listu The Jerusalem Post objevily jen pár dnů před návštěvou amerického prezidenta George Bushe na Blízkém východě.

Cílem blízkovýchodního turné amerického prezidenta je především pomoci rozhýbat mírový proces, na jehož obnovení po sedmi letech se Izrael a Palestinci dohodli na listopadové mezinárodní konferenci o Blízkém východě v americkém Annapolisu. Jednání ale zakrátko uvázla na mrtvém bodě právě kvůli zásadnímu sporu o výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu.

Izrael se zavázal, že nebude stavět nové osady, ani rozšiřovat již existující mimo jejich současné hranice. Oznámil ale výstavbu nových domů ve čtvrti Har Homa ve východním Jeruzalémě a vydal povolení na stavbu nových bytů v jedné z existujících osad s tím, že jde jen o jejich přirozený růst. Palestinská strana to však označila za porušení závazků stanovených v mezinárodním mírovém plánu, tak zvané cestovní mapě.

Na rozdíl od dosavadního vytrvalého postoje izraelské vlády Olmert v rozhovoru pro The Jerusalem Post přiznal, že Izrael nedodržuje své závazky.

„Je určitý rozpor mezi tím, co vidíme a tím, co jsme sami slíbili,“ citovala Olmerta agentura AP.

„Nelze jen požadovat dodržování závazků od ostatních, závazky musíme dodržovat i my sami. Takže je tu určitý problém,“ řekl Olmert.

Premiér nicméně dodal, že Izrael vychází z přesvědčení, že Bushův dopis izraelské vládě z roku 2004 „dodává flexibilitu tomu, co je stanoveno v cestovní mapě“.

Americký prezident ve svém dopise tehdejšímu izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi uvedl, že vzhledem k nové realitě, včetně existence větších izraelských osad na západním břehu Jordánu, nelze očekávat, že by jednání o konečném uspořádání palestinských území vedlo k návratu k hranicím z roku 1949. Izrael pochopil tento dopis jako souhlas se zachováním osad.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát dnešní Olmertovo vyjádření uvítal. Jak řekl, připustí-li obě strany, že neplní všechny své závazky, „mohla by to být cesta k jejich plnění“.

Bush, který navštíví Izrael příští týden, uvedl v dnešním vydání izraelského deníku Jediot Achronot, že trvá na tom, aby Izrael odstranil osady, které vznikly na okupovaném západním břehu Jordánu nelegálně, bez povolení Jeruzaléma.

„Izraelská vláda nás ujistila, že tyto nelegální osady odstraní, a my čekáme, že své závazky dodrží,“ uvedl Bush. Dodal, že o tom bude jednat s premiérem Olmertem.

Americký prezident se však nevyjádřil proti zachování pěti velkých osad postavených z iniciativy několika izraelských vlád po obsazení Předjordánska v červnu 1967, v nichž žije většina z 270.000 Izraelců usazených na tomto území. Pouze potvrdil, že je oběma stranám jasné, že dnešní realita ovlivní hranice příštího palestinského státu.