Výsledky voleb v Gruzii jsou nejasné, Saakašvili již ale vyhlásil vítězství

Tbilisi - Výsledky předčasných prezidentských voleb v Gruzii, v nichž se utkalo sedm kandidátů, jsou nejasné. Jeden průzkum prováděný u východů z volebních místností přisoudil vítězství dosavadnímu prezidentovi Michailu Saakašvilimu, který podle něj získal 52,5 procenta hlasů, a vyhrál tak již v prvním kole. Odlišný průzkum ukrajinské organizace Causa Común Europea ale tvrdí, že vyhrál opoziční kandidát Levan Gačečiladze se 31 procenty hlasů a Saakašvili získal jen 24 procent hlasů. To by znamenalo nutnost druhého kola voleb.

Saakašvili zvítězil podle informací, které se opírají o průzkumy provedené čtyřmi gruzínskými televizemi čtyři hodiny před uzavřením volebních místností. Voliči byli dotazováni mimo volební místnosti, kde mohli buď odpovědět přímo v rozhovoru bez uvedení svého jména, nebo vyplnit dotazník a vhodit ho do boxu. Gačečiladze podle těchto průzkumů získal 28,5 procenta hlasů. Odchylka podle pořadatelů průzkumu může být dvě až tři procenta.

Koalice devíti opozičních stran podporující Gačečiladzeho vyzvala voliče, aby výsledkům průzkumů nevěřili. Nepovažují odhady za objektivní, protože protože všechny čtyři televizní kanály jsou údajně provládní. Gačečiladze označil výsledky průzkumů zveřejněné v televizi za zfalšované a vyzval Gruzínce, aby v neděli vyšli do ulic na protestní demonstraci: „Vyzývám celou Gruzii, aby se zítra (v neděli) ve 14:00 (11:00 SEČ) shromáždila v parku Rike, abychom ochránili a oslavili své vítězství,“ citovala agentura AFP Gačečiladzeho provolání z televize Rustavi.

„Dnes jsme, podle našich informací, skutečně zvítězili v téměř všech okrscích,“ řekl Gačečiladze a svého rivala Saakašviliho obvinil z použití „zfalšovaných povolebních průzkumů“. Organizátoři průzkumů prováděných u východů z volebních místností ale jakoukoliv zaujatost odmítli.

Předběžné výsledky voleb budou k dispozici v noci. Michail Saakašvili už se ovšem prohlásil jejich vítězem. „Jasně to naznačuje, že volby byly úspěšné a novým gruzínským prezidentem bude Michail Saakašvili,“ řekl agentuře AFP šéf jeho volební kampaně a vyzval ostatní kandidáty, aby výsledky voleb uznali.

Příznivci Michaila Saakašviliho si prohru ani jiný neúspěch nepřipouštějí. Mladý prezident, který již před volbami slíbil, že bude více mluvit s opozicí a rázněji řešit chudobu a korupci v zemi, podle nich musí dokončit práci, kterou v Gruzii začal. Saakašvili se zatím na veřejnosti neukázal, jeho příznivci už ale začali v Tbilisi slavit. Večer jezdila auty po centru gruzínské metropole zhruba tisícovka Saakašviliho fanoušků s rozvinutou vlajkou.

Voleb se zúčastnilo 46,44 procenta oprávněných voličů. Podle gruzínských zákonů je kolo platné bez ohledu na volební účast, ale pro platnost případného druhého kola je už nezbytná účast nejméně třetiny všech gruzínských voličů. Zároveň s volbami dnes Gruzíni hlasovali o vstupu do NATO. Podle jednoho z průzkumů vyjádřilo 61 procent voličů souhlas se vstupem do Severoatlantické aliance.

Opoziční kandidát na post gruzínského prezidenta Levan Gačečiladze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24