Kvůli odpadkové krizi v Itálii byla nasazena policie i armáda

Neapol - Narůstající vlna protestů, k níž daly podnět hromady odpadků v ulicích jihoitalské Neapole, dnes přerostla na několika místech ve střety demonstrantů s policií. Úřady také poprvé zapojily armádu do odklízení hnijících barikád bránících ve městě i v jeho okolí provozu.

Problémy s nefungujícím odvozem komunálního odpadu mají v Neapoli i její blízkosti chronický ráz, v posledních dnech ale nabyly dramatické naléhavosti. Jen od začátku roku přibylo v Neapoli a v dalších městech kolem přes sto tisíc tun odpadků, které nikdo neuklízí. V neděli se do krize zapojil i italský premiér Romano Prodi, když slíbil, že jeho vláda se zasadí o rychlé řešení „odpadkové tragédie“, píše agentura ANSA.

Za problémy stojí nejen místní mafie, která se zmocnila výnosného byznysu kolem recyklace odpadů, ale i odpor obyvatel některých oblastí proti otevírání nových skládek či proti provozování přeplněných úložišť.

V noci na dnešek vyrostla u vjezdu do už uzavřené skládky v oblasti Pianura na severu Neapole barikáda bránící vjezdu nákladních vozidel se stavebním materiálem na rekonstrukci úložiště. Asi dvě stovky demonstrantů se střetly s policejními silami. Srážka skončila bez zranění, odpůrci skládky ale hlásí vítězství, protože vozidla s nákladem nakonec odjela.

Podle odpůrců je na skládce uložen toxický odpad ze severu Itálie a pokud by se úložiště opět otevřelo, vedlo by to k ohrožení zdraví místních obyvatel.

Na několika místech v Neapoli i v okolní Kampánii sice armádní buldozery odklízejí tuny odpadků zavalujících ulice, provoz se ale stále nevrací k normálu. Školy, které byly poslední týden kvůli odpadkům uzavřeny, se dnes sice otevřely, většinu žáků ale nechali rodiče z obav o ohrožení zdraví doma.

K naléhavému jednání o krizi kolem odpadků v Kampánii se dnes Prodi sešel s ministrem vnitra Giulianem Amatem, odpoledne má na programu schůzku s ministrem životního prostředí Alfonsem Pecorarem Scaniem. Naléhavost problému dokládá i mimořádná schůzka ministra obrany Artura Parisiho v Neapoli se starostkou Rosou Russovou Jervolinovou.

Problémy s domovním odpadem se v Kampánii hromadí od roku 1994, kdy úřady musely poprvé vyhlásit naléhavou situaci. V následujících letech se krize periodicky opakovala, když místní obyvatelé neviděli jinou možnost jak se zbavit domovního odpadu, než ho vyhazovat na ulici či ho pálit. Situace se vyhrotila poté, co úřady oznámily záměr otevřít velkou skládku západně od Neapole, která byla v roce 1996 uzavřena. Obyvatelé jsou kategoricky proti, protože se obávají škodlivého vlivu na beztak již ohrožené životní prostředí.

Krize se přiostřila koncem minulého roku, kdy firmy svážející odpady odmítly pokračovat v činnosti, protože odpadky už není kde ukládat. Navíc vzrostl i odpor místních lidí s otevíráním nových skládek.

Současné skládky jsou přeplněné, nebo byly na příkaz soudu uzavřeny, protože neodpovídají normám, ale také proto, že se jich zmocnila mafie, pro niž se zpracování odpadu stalo výnosným podnikáním. Výstavba nových skládek naráží systematicky na odpor obyvatel obcí, na jejichž území mají vzniknout.

Jen v samotné Neapoli se nyní podle odhadů povaluje přes 4500 tun odpadků.