USA kvůli námořnímu incidentu varují Írán, ten obvinění odmítá

Washington - Americký prezident George Bush dnes obvinil Teherán, že víkendová konfrontace amerických a íránských vojenských plavidel v Perském zálivu byla provokací zinscenovanou Íránem. Íránské gardy dnes podle agentury AP ale popřely, že by jejich posádky americkým lodím vyhrožovaly, jak tvrdí armáda Spojených států. Íránci podle gard jen Američany podle platných pravidel vyzvali, aby se identifikovali. Pentagon později zveřejnil videonahrávku celého incidentu, která íránské hrozby zřejmě potvrzuje.

„Považujeme to za provokaci. Jedná se o nebezpečnou situaci a rozhodně to (Íránci) neměli dělat,“ prohlásil Bush několik hodin před odletem na Blízký východ. Poznamenal přitom, že nezná důvody, které vedly Teherán k vyvolání této námořní konfrontace.  

Podobně obvinila krátce předtím Írán i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. „Írán by se neměl pouštět do podobných provokací. Přesně o to se totiž jednalo a mělo by to přestat. USA budou hájit své zájmy. A budou bránit i své spojence,“ vzkázala dnes Íránu. Podle ní je Írán „největší hrozbou pro urovnání na Blízkém východě, o jaké usilujeme“.

Teherán však možné dopady incidentu, který podle americké armády málem vyústil v přestřelku, minimalizuje. „Je to normální věc, ke které u obou stran čas od času (v Perském zálivu) dochází. Situace se vždy vyřeší poté, co se obě strany vzájemně rozpoznají,“ tvrdí od pondělí íránské ministerstvo zahraničí.

Revoluční gardy dnes navíc ujišťovaly, že americkým námořníkům nehrozily, jen je prý vyzvaly, aby se identifikovali. „Máme právo v Hormuzském průlivu přijímat kontrolní opatření vůči jakékoli lodi plující do Perského zálivu,“ citovala AP vedení gard.

Tvrzení Teheránu Spojené státy dnes odmítly. „Nebylo to normální, bylo to nebezpečné. Nevíme přesně, co si mysleli, nebo co chtěli, nebo zda to chtějí v budoucnosti opakovat či ne. K našemu postoji mohu jen říci, že už to nesmějí znovu dělat,“ varovala Írán mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

Podle Pentagonu se pět íránských vojenských lodí v neděli ráno místního času přiblížilo v Hormuzském průlivu na vzdálenost 200 metrů ke třem americkým plavidlům. Po výhrůžné rádiové komunikaci z íránské strany podle USA posádky amerických lodí zaujaly postavení u palubních zbraní a situace byla velmi blízká zahájení střelby.

„Blížíme se k vám. Za pár minut explodujete,“ zaznělo podle Washingtonu z jedné íránské lodi, která stejně jako ostatní výhrůžně manévrovala. Tento hlas je slyšet na videonahrávce, kterou dnes zveřejnil Pentagon. Muže mluvícího anglicky několikrát přerušil americký námořník na lodi Hopper a vyzval ho, aby se vzdálil od lodi. Video bylo natočeno z paluby americké lodi a je na něm vidět, jak se tři plavidla rychle přibližují k americkým válečným lodím. Nakonec žádný ozbrojený střet nebyl a íránské lodě odpluly.

Napětí mezi USA a Íránem kvůli střetu jejich lodí v Perském zálivu se zvýšilo těsně před návštěvou amerického prezidenta George Bushe na Blízkém východě. Bush minulý týden označil za jeden z cílů své cesty zbrzdit agresivní ambice Íránu.

Podle agentury AFP nedělní incident ukazuje, že existuje riziko skutečné vojenské konfrontace mezi oběma znepřátelenými státy v tamních strategických vodách, kudy se převáží ropa z Blízkého východu.