Primárky v New Hampshiru vyhráli Clintonová a McCain

New Hampshire - Souboj v primárkách v americkém státě New Hampshir vyhrála u demokratů těsně Hillary Clintonová, získala 39 procent hlasů. O dvě procenta tak předstihla Baraka Obamu a vrátila se do hry o Bílý dům. Na třetím místě je s výrazným odstupem John Edwards. U republikánů zvítězil se 37 procenty hlasů John McCain. Za ním skončili Mitt Romney a Mike Huckabee.

Voliči v New Hapshiru znovu rozdali karty a vrátili senátorku Clintonovou do boje o prezidentské křeslo. „Na poslední chvíli svým fyzickým nasazením přesvědčila voliče, aby jí dali šanci,“ říká Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity.

Clintonová tak dokázala navzdory průzkumům, které jí předpovídaly porážku, výrazně zabodovat. A po prohře z minulého týdne v Iowě ukázala, že stále není nic ztracené. „Dopřejme teď Americe takový comeback, jaký dal New Hampshire mně,“ prohlásila Hillary Clintonová.

Klíčovým tématem pro oba politické tábory, tedy demokraty i republikány byla americká ekonomika. Teprve na druhém místě stála válka v Iráku. Její pokračování podporuje arizonský senátor Johnov McCain, kterému republikánští voliči dali největší důvěru. I pro něj je to výrazný úspěch. Veterán z Vietnamu porazil bývalého guvernéra Massachusetts Mitta Romneyho. Ten po neúspěchu z minulého čtvrtka v Iowě, doufal ve vítězství. Zůstává ale dál v boji o republikánskou nominaci, stejně, jako někdejší guvernér Arkansasu Mike Huckabee. Všichni kandidáti vědí, že stále není rozhodnuto.

Klíčovým datem bude 5. únor nazývaný „superúterý“, kdy se bude hlasovat o nominacích ve 20 státech najednou.