Pásmo Gazy musí být podle Olmerta součástí dohody s Palestinci

Jeruzalém - Izrael je odhodlán vést mírové rozhovory s Palestinci a dospět ke konečné dohodě, jejíž součástí musí být i pásmo Gazy. Dokud na tomto území neskončí násilí, nebude možné jednání ukončit. Na tiskové konferenci v Jeruzalémě to řekl po dnešním setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem izraelský premiér Ehud Olmert. Bush prohlásil, že USA jsou odhodlány k tomu napomoci. Řekl také, že Spojené státy stále považují Írán za hrozbu světovému míru.

 

Olmert ocenil Bushe za popud k obnově izraelsko-palestinských rozhovorů, čímž byla loňská mezinárodní konference v Annapolisu. Po ní pak byly po sedmileté odmlce mírové rozhovory obnoveny. Bush se domnívá, že nadešla historická příležitost pro dosažení míru na Blízkém východě.

V Gaze dnes proti jeho návštěvě protestovalo několik tisíc Palestinců. Jeden poslanec radikálního Hamasu nazval amerického prezidenta „světovým řezníkem a zločincem“, který si návštěvou pokouší vylepšit vlastní pověst. V pásmu dnes pokračovalo násilí z minulých dní. Palestinci stříleli rakety na jižní Izrael a izraelská armáda pak při odvetné operaci zabila dva civilisty a jednoho radikála.

Bush se má ve čtvrtek sejít s palestinským vedením na západním břehu Jordánu. Palestinská samospráva, která vede mírové rozhovory, ovládá pouze toto území, ale nemá vliv v pásmu Gazy, jež je v rukou Hamasu.

Podle pozorovatelů měl být jedním z hlavních témat dnešního Olmertova a Bushova jednání Írán. Americké rozvědky loni oznámily, že Írán v roce 2003 upustil od zbrojního jaderného programu. Izrael, který se cítí Íránem bezprostředně ohrožen, tuto zprávu zpochybnil. Olmert chtěl dnes údajně Bushe seznámit s poznatky, k nimž dospěly stran íránského jaderného programu izraelské zpravodajské služby.

Bush je ve funkci amerického prezidenta v Izraeli a na palestinských územích poprvé. Chce především podpořit mírová jednání, která by se podle něj mohlo podařit dokončit ještě letos, tedy před jeho odchodem z Bílého domu. Po cestě do Izraele navštíví také Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii. Cestu ukončí v Šarm aš-Šajchu jednáním s egyptským prezidentem Husním Mubarakem a do Washingtonu se vrátí 16. ledna.