Pokutu za dopravní přestupek spáchaný v zemích EU vyberou místní úřady

Brusel - Evropská unie chce zabránit beztrestnému porušování dopravních předpisů v zahraničí. Policie teď kdekoliv uvnitř Unie může o přestupku informovat policisty v jiné členské zemi, ve které je auto přihlášené. Záleží však na tom, jak se k potrestání přestupku v cizině staví jednotlivé místní policie. A v tom jsou zatím rozdíly.

Překročení rychlosti na holandské dálnici stojí 40 až 750 eur. Za předjíždění zprava je pokuta 130 eur. Za nedodržení bezpečné vzdálenosti zaplatí hříšníci 150 eur. Dosud musela policie řidiče s cizí značkou zastavit, aby je potrestala. Teď to má snazší. „Od 1. prosince 2007 můžeme poslat pokutu do země, kde je auto přihlášené. Pak ji vyberou místní úřady,“ říká Frans Zuiderhok z nizozemské policie.

Donedávna to šlo jen v zemích, které měly dohodu. Například mezi Nizozemskem a Belgií, Německem, Francií. Belgičana Marka Kerremanse si pokuta z Holandska našla i po čtyřech letech. Jenže už o 100% vyšší. „Poslali ji na špatnou adresu, protože jsem se právě stěhoval. O čtyři roky později mi na letišti v Amsterodamu řekli, že dlužím pokutu za parkování. Nezbylo mi než zaplatit, jinak by mě nenechali odletět,“ vysvětluje Kerremans.

Podobné to bude v celé Unii. Policie třeba v Česku dostane za úkol najít viníka a předat mu obálku. Pokud nezaplatí, nastoupí soud. Podrobnosti se ještě musejí doladit. Do března mají státy Brusel informovat, jak se toto opatření odrazí v zákonech.

„Je to bezpečnostní opatření. Nejde o sjednocení pravidel ani výše pokut. Musí být jasné, že řidič je zodpovědný a může být potrestaný za přestupek spáchaný ve kterémkoli členském státě,“ tvrdí mluvčí Evropské komise Michele Cercone. České ministerstvo spravedlnosti doplňuje, že dohledávat se budou jen dražší prohřešky, mluví se o hranici 70 eur. Protože vybírání nižších pokut se kvůli vysokým nákladům nevyplatí.