Boj o černošské voliče rozhádal prezidentské kandidáty

Washington - Ve Spojených státech se o víkendu rozhořel ostrý spor o rasovou problematiku mezi demokratickými uchazeči o Bílý dům Barackem Obamou a Hillary Clintonovou, který by podle agentur mohl významně ovlivnit jejich šance na zvolení v důležitých primárkách v Jižní Karolíně. V tomto jihovýchodně položeném státě USA, kde velkou část voličů demokratů tvoří Afroameričané, se bude o demokratických kandidátech rozhodovat 26. ledna.

Illinoiský senátor Obama, který by se v případě zvolení stal prvním americkým černošským prezidentem, svou soupeřku Clintonovou obvinil, že v nedávném interview pro stanici Fox News snížila důležitost černošského aktivisty Martina Luthera Kinga v souvislosti s jeho bojem za lidská práva. „Sen doktora Kinga se začal uskutečňovat, když prezident Lyndon Johnson schválil zákon o občanských právech v roce 1964,“ uvedla minulé pondělí v televizi newyorská senátorka.

Podle Obamy a některých černošských předáků Clintonová nedocenila zásluhy slavného afroamerického aktivisty o prosazení lidských práv a naopak naznačila, že pouze bělošský prezident byl schopen převést Kingovy vize do praxe.

Bývalá první dáma USA se však dnes v americké televizi NBC ohradila, že přívrženci Obamy překrucují její poznámky, a svého soupeře obvinila z nečestného pokusu o poškození její kampaně. Obama však kontroval tím, že jeho demokratická soupeřka má právo svou „nešťastnou“ poznámku vysvětlit, nicméně tvrzení, že by ji chtěl poškodit, jsou „absurdní“.

V pozadí sporu o historické události stojí souboj obou uchazečů o Bílý dům o černošské voliče, kteří tvoří důležitou část voličstva demokratů v čtyřmilionové Jižní Karolíně. Podle pozorovatelů měla Clintonová i její manžel, bývalý prezident Bill Clinton, u těchto voličů vždy dobrou pozici. Clintonová, která by se v případě zvolení stala první americkou prezidentkou, se nyní obává, že by ji spor o slovíčka mohl ubrat šance v Jižní Karolíně ve prospěch Obamy.

A podle agentur se zdá, že někteří černí voliči se poznámkou demokratické uchazečky o prezidentský úřad zřejmě nechali ovlivnit. Nejvýše postavený černošský Kongresman, člen sněmovny reprezentantů James Clyburn z Jižní Karolíny, už dal podle agentury AFP najevo, že možná místo původního záměru podpořit Clintonovou bude lobbovat za Obamu. Podle pozorovatelů to znamená, že mnoho černošských voličů by mohlo následovat jeho příkladu, což by mohlo ohrozit šance Clintonové na výhru v Jižní Karolíně.

Nejbližší primárky, na které se nyní soustřeďují síly demokratického i republikánského tábora, se v úterý konají v Michiganu. Příští sobotu se bude konat stranické nominační shromáždění v Nevadě a primárky republikánů v Jižní Karolíně.