V Dubaji kvůli Bushovi vyhlásili národní svátek

Dubaj - V Dubaji byl dnes kvůli příjezdu amerického prezidenta George Bushe vyhlášen národní svátek a pro veřejnost uzavřeny hlavní silnice a mosty. Dubaj je po Abú Zabí druhá Bushova zastávka ve Spojených arabských emirátech. Ještě dnes odletí z tohoto kosmopolitního bankovního a obchodního střediska Blízkého východu do Rijádu.

V Dubaji Bushe čeká návštěva sídla bývalého dubajského vládce, v němž je nyní kulturní středisko poskytující informace o dějinách tohoto emirátu. Později má americký prezident poobědvat se studenty dubajské vládní školy připravující odborníky v oblasti veřejné správy.

Dubaj je znám velkolepými architektonickými projekty, ale také liberálností. V místních hotelových barech se běžně podává alkohol, v přístavu často kotví americké vojenské lodě a na plážích se opalují západní turistky v bikinách, což je v muslimském světě rarita.

V emirátu podle analytiků roste oprávněně strach, že se na něj zaměří islámští extremisté. Úřady proto budují jeden z nejpřísnějších bezpečnostních systémů, jejichž součástí jsou dnešní opatření vyhlášená kvůli Bushovi.

V Dubaji ještě přetrvává nelibost vůči USA poté, co v roce 2006 americký Kongres zablokoval pokus dubajské státní rejdařské společnosti získat práva spravovat šest amerických přístavů. Bush tenkrát Dubaj podporoval, avšak poslanci kontrakt zamítli s poukazem na bezpečnostní rizika.

Bush je v zemích Perského zálivu od pátku. Hovoří s jejich vládami o blízkovýchodním mírovém procesu, ale také o nutnosti zastavit mocenské i jaderné ambice Íránu. Arabské státy si však nepřejí konflikt s Teheránem a platí to také pro Dubaj, kde žije vlivná íránská podnikatelská komunita.

Před odletem do Dubaje si dnes Bush v Abú Zabí ještě prohlédl výstavu o energetice v oblasti Perského zálivu. Ocenil SAE, že se snaží svou ekonomiku vymanit ze závislosti na ropě. „Není to úžasné? Tento stát získal své bohatství ze země, a přesto teď investuje do alternativních zdrojů energie,“ řekl Bush.