Sarkozy nabídl Rijádu pomoc Paříže s mírovou jadernou technologií

Rijád - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes vyzval Saúdskou Arábii, aby využila svého vlivu na ropný průmysl a zajistila umírněnější vývoj cen ropy. Nabídl také Rijádu francouzskou pomoc při vývoji jaderné technologie pro mírové účely. Sarkozy je v Rijádu od neděle a v rámci cesty po oblasti, v níž je právě teď také americký prezident George Bush, navštíví také Katar a Spojené arabské emiráty.

Sarkozy dnes vyjádřil znepokojení nad prudkostí růstu cen ropy. Podle jeho slov to negativně ovlivňuje ekonomický růst a kupní sílu. „Znepokojuje mne brutalita zvyšování cen, které se za čtyři roky ztrojnásobily a dosáhly 100 dolarů za barel. Má to přímý vliv na ekonomický růst a kupní sílu nejen ve Francii a jinde v Evropě, ale také v mnoha chudých zemích,“ řekl francouzský prezident na dnešním setkání se šéfy saúdskoarabských a francouzských podniků.

Později vystoupil v Poradní radě, která plní v monarchii funkci parlamentu, i když její členy jmenuje král. Ujistil přítomné, že Francie chce být přítelem arabského světa, nehodlá ho poučovat, nýbrž hovořit s ním na rovinu. „Umírněná a vyvažující role Saúdské Arábie nemá význam jen pro tuto oblast, ale je významná i v celosvětovém měřítku, protože tady, v Saúdské Arábii, se střetává islám s umírněností. Francie nechce být pouze jejím ekonomickým partnerem, ale také partnerem politickým,“ řekl.

Sarkozyho na cestě do tří zemí Perského zálivu doprovází šest ministrů a podnikatelé. Jeden z členů delegace řekl, že prezident hovořil v Rijádu mimo jiné také o „sdílení civilní jaderné technologie“. Sarkozy sám prohlásil, že do království v příštích týdnech odjede odborný tým, který zváží možnosti v této oblasti.

Saúdská Arábie má podobně jako mnohé další arabské země zájem o rozvoj jaderné energetiky. Sarkozy už podepsal dohody o civilní jaderné spolupráci s Alžírskem a Libyí a očekává se další dohoda v SAE. Panarabskému listu Al-Haját řekl: „Vždycky jsem byl toho názoru, že práva muslimského světa na civilní jadernou technologii nejsou o nic menší než práva ostatních. I muslimové si s její pomocí mohou zajistit energetické potřeby ve shodě s povinnostmi vyplývajícími z mezinárodních zákonů.“

Podle agentur mají francouzské společnosti Areva, Total a Suez pomoci ve Spojených arabských emirátech s budováním jaderného reaktoru.

Saúdská Arábie a Francie od neděle podepsaly díky Sarkozyho návštěvě několik smluv, kromě jiných o spolupráci v ropném průmyslu, školství a administrativním výcviku. Paříž hodnotu kontraktů oficiálně nezveřejnila, ale jeden z členů delegace prozradil, že jenom v oblasti dopravy by mohl jeden z kontraktů Francii vynést deset miliard eur (259 miliard korun). Velký objem - asi 12 milirad eur - má také zbrojní kontrakt.

Do Dauhá má Sarkozy z Rijádu odletět dnes odpoledne a v úterý se přesune do SAE, kde návštěvu ukončí. Je to jeho první cesta do oblasti Perského zálivu v roli prezidenta.