Britské laboratoře zahájí rozbor materiálu z útoku na Bhuttovou

Islámábád - Šest expertů britského Scotland Yardu dnes odjelo z Pákistánu do Británie, aby odevzdalo k rozboru důkazní materiál nasbíraný v Pákistánu v souvislosti s prosincovou vraždou opoziční političky Bénazír Bhuttové. Jak píše server Aktuálně.cz, britští odborníci dospěli k závěru, že pákistánská vláda má pravdu, když vraždu připisuje teroristické organizaci al-Káida. Naopak teorie o zapojení armády, tajných služeb či dokonce samotného prezidenta Parvíze Mušarafa podle Britů neodpovídají pravdě. Manžel bývalé premiérky Asíf Alí Zardarí závěry Scotland Yardu odmítá a požaduje, aby smrt vyšetřila OSN. To ale nechce pákistánská vláda.

Bhuttovou zavraždili zatím neznámí pachatelé 27. prosince při atentátu v Rávalpindí. Někteří z Britů jsou stále v Pákistánu a podle dnešního oznámení budou s Islámábádem spolupracovat, dokud nebude vyšetřování vraždy uzavřeno. Stále není jasné, zda Bhuttovou zabila kulka, nebo zda si žena sama způsobila smrtelné zranění hlavy o střechu automobilu, v němž stála. Manžel Bhuttové nedal souhlas k její pitvě, což podle vyšetřovatelů znemožnilo důkladně vyšetřit příčiny její smrti.
Nejnovější průzkum ukazuje, že téměř polovina Pákistánců je přesvědčena, že za vraždou je buď vláda, nebo její političtí spojenci. Jenom 17 procent dotázaných smrt Bhuttové připisuje al-Káidě, ta ale vinu popřela.


Bhuttové Pákistánská lidová strana (PPP) měla před útokem největší šanci na úspěch ve volbách. Kvůli napětí, které atentát vyvolal, byly volby, plánované původně na leden, odloženy na 18. únor. PPP dnes oznámila, že je po nich připravena spolupracovat s Mušarafem, i když prezident v zemi rychle ztrácí popularitu. Podle analytiků bude taková spolupráce jenom krátkodobá a nestabilní, ale protože bude znamenat spojení sekulárních a umírněných sil, bude zřejmě přijatelná pro Západ.
Další významný opoziční politik Naváz Šaríf na dnešním předvolebním setkání nedaleko Islámábádu Mušarafa velmi ostře kritizoval: „Zničil Pákistán, protože slepě vykonává rozkazy Američanů. Celý Pákistán se utápí v krvi.“ Jeho Pákistánská muslimská liga je sice řazena k sekulárním uskupením, ale v minulosti se spojila s fundamentalistickými islámskými stranami.

Mušaraf je jedním z nejcennějších spojenců Washingtonu v boji proti terorismu. Vyslal na hranici s Afghánistánem 90.000 vojáků, jejichž úkolem je zastavit pohyb extremistů z Afghánistánu přes pákistánskou hranici.

Radikálové dnes poblíž pohraniční kmenové oblasti Badžur na severozápadě země napadli armádní konvoj. Vypukl boj, v němž se na stranu vojáků připojili místní lidé. Zahynulo v něm 23 radikálů, včetně jednoho z velitelů Talibanu, a sedm vojáků. Předpokládá se, že špičky Talibanu a také teroristické sítě al-Káida se skrývají právě na afghánsko-pákistánském pomezí. V okolí Badžuru prý žije muž číslo dvě al-Káidy Ajmán Zavahrí. Před dvěma lety podle pákistánských zdrojů unikl smrti při americkém náletu právě na Badžur.