Bush v Saúdské Arábii poukazuje na příliš drahou ropu

Rijád - Ceny ropy jsou příliš vysoké a producentské země by měly zasáhnout, aby se situace změnila. Na dnešním setkání se saúdskoarabskými podnikateli to řekl americký prezident George Bush, který je od pondělka v Saúdské Arábii. Večer chce na totéž téma hovořit se saúdskoarabským králem Abdalláhem. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Ibráhím Nuajmí v reakci na Bushovu výzvu prohlásil, že Saúdská Arábie zvýší těžbu podle potřeb trhu.

Ceny ropy jsou příliš vysoké a producentské země by měly zasáhnout, aby se situace změnila. Na dnešním setkání se saúdskoarabskými podnikateli to řekl americký prezident George Bush, který je od pondělka v Saúdské Arábii. Večer chce na totéž téma hovořit se saúdskoarabským králem Abdalláhem. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Ibráhím Nuajmí v reakci na Bushovu výzvu prohlásil, že Saúdská Arábie zvýší těžbu podle potřeb trhu.


„Ceny jsou příliš vysoké a pro naši ekonomiku je to příliš obtížné. OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) by měla pochopit, že by pomohlo, kdyby se těžba zvýšila,“ prohlásil Bush. Rostoucí ceny ropy prý mohou zpomalit americkou ekonomiku a také snížit nákup ropy. 

„Zvýšíme těžbu, jestliže si to vyžádá trh. To je naše politika. Přejeme si zdravý stav zásob a nikoli, aby byly příliš velké nebo příliš nízké,“ řekl Nuajmí. Podle nynějšího šetření se prý zdají ropné zásoby „normální“. Prohlásil ale také, že americká ekonomika a poptávka ropný trh významně ovlivňuje a že si nikdo nepřeje, aby v USA nastala ekonomická recese. 

Zástupci OPEC se sejdou 1. února ve Vídni, aby rozhodli o případné změně produkce. OPEC zajišťuje zhruba 40 procent světové spotřeby ropy a Saúdská Arábie v ní má při rozhodování o změně těžby zásadní slovo, protože zajišťuje téměř třetinu produkce celé organizace. 

Zástupci OPEC dali opakovaně najevo, že příčinou růstu cen ropy není nedostatečná těžba, ale spekulace, slabý dolar a politické napětí - například to, které panuje kolem Íránu. 

Cena ropy za barel se dostala ke stu dolarům. O tom, že stav hospodářství Američany opravdu znepokojuje, svědčí i fakt, že se toto téma stává ústředním v současné prezidentské volební kampani. Rekordní ceny ropy v listopadu zvedly obchodní deficit v USA o 9,3 procenta k hodnotě 63,1 miliardy dolarů, což je rekord od září 2006.

Bush na vysokou cenu ropy poukázal i při svých předchozích zastávkách v oblasti Perského zálivu, v Kuvajtu, Bahrajnu a Spojených arabských emirátech. V Saúdské Arábii byl těsně před ním francouzský prezident Nicolas Sarkozy a také on vyzval Saúdskou Arábii, aby využila svého vlivu na ropný průmysl a zajistila umírněnější vývoj cen ropy. 

Abdalláh na Bushovu počest uspořádal v pondělí večer slavnostní večeři a udělil mu na ní řád zakladatele monarchie krále Abdal Azíze, což je nejvyšší vyznamenání, jaké Saúdská Arábie cizincům uděluje. V pondělí spolu hovořili o izraelsko-palestinském mírovém procesu, o Iráku a o boji proti terorismu.