Slovenští nacionalisté chtějí chránit hranice země zákonem

Bratislava - Slovenští nacionalisté by zákonem rádi zajistili, aby jih země s maďarskou menšinou nemohl v budoucnu usilovat o odtržení. Maďarští poslanci ve slovenském parlamentu hned reagovali - podle nich je to zbytečná a škodlivá snaha.

Slotově Slovenské národní straně (SNS) hranice nestačí. Dvojité kříže mají podle jejich předsedy Jána Sloty ze slovenska symbolicky odehnat znak starých Maďarů, orlici: „Nebudeme se dívat, jak tu poletují hloupé orlice,“ řekl Slota doslova.

Nacionalisté však nechtějí skončit pouhým odhalováním monumentů. Zákonem na ochranu republiky chtějí zabezpečit neměnnost hranic legislativní cestou. Obávají se totiž, že maďarská menšina na Slovensku může následovat příklad Kosova a jednostranně vyhlásit samostatnost. „Jako obyčejně střílí slovenská národní strana do neexistujícího nepřítele,“ reaguje na jednání nacionalistů József Berényi ze Strany maďarské koalice.

SNS chce pozici slovenského národa posílit i jinak. Maďarskou menšinu na jihu země přejmenoval Ján Slota na Slováky hovořící maďarsky a i to by se mělo co nejdříve změnit. Ve školách s maďarštinou coby vyučovacím jazykem se bude nově ozývat stále častěji slovenština. Tím by se měl vyřešit problém, že na jihu Slovenska odpovídají místní obyvatelé na slovensky položenou otázku maďarsky.

Detaily zákona o ochraně republiky zatím nacionalisté tají. Jejich předseda ale slibuje, že když někdo zpochybní uspořádání hranic po první a druhé světové válce, či Benešovy dekrety, půjde o tom popřemýšlet do vězení. Zákon na ochranu republiky přijalo Československo v roce 1923. Komunisté ho ale krátce po převzetí moci zrušili. Snahu zákon oživit už národní strana představila koaličním partnerům, kteří však jeho podporu zatím neslíbili.

„Nejsou nám ještě známy žádné detaily, takže se není k čemu vyjadřovat,“ prohlásil předseda Slovenské vlády Robert Fico, který musí reagovat velmi opatrně. Na jedné straně nepopudit koaličního partnera, na druhé zase nepodceňovat reakce ze zahraničí. Právě Ján Slota ve vládě totiž způsobil, že Ficově Smeru pozastavili evropští socialisté členství.