EU vytvořila komisi proti byrokracii

Brusel - Evropská unie se rozhodla bojovat s vlastní byrokracií. Odpoledne zasedne komise vedená bývalým bavorským premiérem Edmundem Stoiberem. Skupina by měla do roku 2012 předložit návrh, jak snížit o čtvrtinu administrativní zátěž především pro podnikatele.

Vedle Stoibera bude mít komise dalších čtrnáct lidí, Jde o nejrůznější odborníky, kteří mají zkušenosti se snižováním administrativy v jednotlivých členských zemích. Výrazný pokrok v této problematice byl dosažen v Dánsku, v Nizozemsku nebo ve Velké Británii.

V komisi je také Pavel Telička, bývalý český komisař a nynější lobbista. První schůze je naplánovaná na dnešek, takže se jedná spíše o seznámení jednotlivých členů. Hlavním cílem komise bude snížit byrokracii jak v Evropské unii jako takové, tak i v jednotlivých členských státech.

Do tří let by měl být předložen návrh, jak snížit byrokrakracii v EU pro podnikatele o jednu čtvrtinu. Výsledek nebude závazný, bude se jednat o řadu doporučení, které by měly pomoci zpružnit úřednický aparát.