Americký ministr obrany zkritizoval spojence v Afghánistánu

Washington - Uvnitř Severoatlantické aliance se rozhořela diplomatická roztržka kvůli Afghánistánu. Vyvolal ji výrok amerického ministra obrany Roberta Gatese, podle kterého britské, kanadské a nizozemské jednotky NATO bojující proti Talibanu nejsou na svůj úkol dostatečně připraveny. Všechny tři země reagovaly s pobouřením a žádají vysvětlení.

Mezi válečnými spojenci vypukla slovní válka. První výstřel zazněl z úst amerického ministra obrany Roberta Gatese v rozhovoru pro list Los Angeles Times. „Mám obavy z toho, že rozmisťujeme válečné poradce, kteří nejsou dostatečně vycvičeni, a obávám se, že máme vojenské síly, které si nevědí rady s protipovstaleckými operacemi,“ řekl doslova Gates. Podle něj mají největší potíže jednotky z Británie, Kanady a Nizozemska, které jsou pověřeny operacemi proti bojovníkům svrženého fundamentalistického hnutí Taliban na jihu Afghánistánu.

Generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer se na obranu spojeneckých jednotek v jižním Afghánistánu okamžitě postavil: „Všechny země, které mají na jihu země své jednotky, odvádějí vynikající práci. Tečka,“ řekl novinářům v bruselském ústředí NATO.

Všechny tři země vyjádřily z Gatesovy kritiky rozčarování a nizozemský ministr obrany Eimert van Middelkoop ihned vyzval amerického velvyslance ke konzultaci: „Předpokládáme, že šlo o nedorozumění. Toto není ten Robert Gates, kterého známe. Ani to není způsob, který by se měl užívat, když jednáte s někým, s kým spolupracujete v jižním Afghánistánu.“ Rychlá reakce přišla i z Velké Británie od konzervativního poslance Patricka Mercera, který označil Gatesova slova za velmi urážlivá: „Rád bych požádal Američany, aby pochopili, že jsme jejich nejbližší spojenci a že naši muži vedle nich v hojném počtu prolévají krev a umírají.“

Spojené státy v minulosti běžně kritizovali spíše Německo, Francii či Itálii, že neposílají svá vojska do předních linií v Afghánistánu. Veřejná kritika nejbližších spojenců ale všechny překvapila. Nejde však o první překvapivý Gatesův výrok. Americký ministr obrany na podzim nadzdvihl českou veřejnost návrhem, že by na radarové základně v Brdech působili i Rusové.