Členové srbské mafie odsouzeni celkem na 465 let vězení

Bělehrad - Srbský soud dnes vynesl vysoké tresty nad 25 členy nechvalně proslulého mafiánského gangu, který měl na svědomí mimo jiné vraždu bývalého srbského premiéra Zorana Djindjiče. Za vraždy, únosy a teroristické útoky poslal soudce muže do vězení na celkem 465 let. Vůdce skupiny Milorad Ulemek a další tři obvinění půjdou za mříže na 40 let, pro Ulemeka je to však už třetí takto vysoký trest.

Ulemekem vedená skupina pojmenovaná podle předměstí Bělehradu Zemun je považována za největší skupinu organizovaného zločinu v Srbsku. Podle obžaloby má na svědomí nesčetné zločiny, které její členové spáchali především v bouřlivých letech po pádu srbského prezidenta Slobodana Miloševiče.

Sám Ulemek, přezdívaný Legija, si už v současnosti trest odpykává. K maximálnímu trestu 40 let byl totiž dříve odsouzen už dvakrát v jiných procesech. Vinným ho soud uznal za vraždu srbského exprezidenta Ivana Stamboliče v srpnu 2000 a také za podíl na vraždě expremiéra Djindjiče z března 2003. Kromě toho se Ulemek podílel na pokusu o atentát na někdejšího opozičního politika a pozdějšího ministra zahraničí Srbska a Černé Hory Vuka Draškoviče.

Řada členů takzvaného Zemunského klanu má za sebou i boje v řadách polovojenských jednotek v Bosně, Chorvatsku a Kosovu. Ulemek, mimo jiné i někdejší vůdce zvláštních policejních jednotek Červené barety, byl podle soudu nejdůležitějším nájemným vrahem, který pracoval pro Slobodana Miloševiče. On a jeho spolupracovníci mají kromě vražd na svědomí únosy nebo obchod s drogami ve velkém.