Při útoku v Basře byli zraněni dva čeští vojáci

Basra - Při raketovém útoku na český kontingent v Basře na jihu Iráku byli dnes časně ráno lehce zraněni dva čeští vojáci. Oznámilo to v Praze ministerstvo obrany. Ráno v 6:30 místního času (4:30 SEČ) jedna raketa zasáhla autopark v prostoru české jednotky v Basře, informoval velitel kontingentu major Jiří Hrázdil. Podle něj dva vojáky zasáhly střepy ze světel a způsobily jim drobné tržné rány na horních a dolních končetinách. Oba vojáci byli ihned ošetřeni a jsou v pořádku.

Tlaková vlna po výbuchu poškodila dvě auta landrover, část ubytovacích buněk, ošetřovnu a sociální buňky. Tyto škody čeští vojáci do 14:00 místního času (12:00 SEČ) opravili a situace v kontingentu se normalizovala, uvedl Hrázdil.

Velitel rovněž popřel, že by po explozi rakety nastal mezi vojáky zmatek. „Raketový útok byl standardně signalizován britskými varovnými prostředky a v době dopadu rakety již prováděli příslušníci kontingentu standardní a nacvičený postup,“ oznámil.

„Po odeznění výbuchu a ukončení signálu o raketovém nebezpečí byl povolán britský pyrotechnický tým, který provedl prohlídku kráteru a základny a konstatoval, že se zde nenachází žádné nevybuchlé fragmenty rakety,“ doplnil Hrázdil.

V Iráku je nyní 99 českých vojáků, většinou ze 73. tankového praporu z Přáslavic. Střeží hlavní vstup na základnu mezinárodních jednotek na letišti v Basře.

Na letišti jsou soustředěny mezinárodní jednotky, především britští vojáci, kteří se v říjnu stáhli z Basry a předali kontrolu nad městem iráckým úřadům.

Česká vojenská základna byla v Basře naposledy zasažena raketovým útokem loni koncem dubna. Nikdo nebyl zraněn.

Na následky zranění z Iráku zahynul dosud jeden český voják, který byl spolu s dalšími dvěma zraněn v květnu 2003 při dopravní nehodě asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Čtyři zraněné české vojáky z Iráku si vyžádala rovněž dopravní nehoda v září 2005 v sousedním Kuvajtu.

Česká vláda v říjnu rozhodla, že kontingent bude z větší části stažen a od června má být v Iráku jen 20 českých vojáků, kteří se budou podílet na výcviku irácké armády. ČR současně rozšířila misi v Afghánistánu z dosavadních 200 na 415 vojáků.

Také další země své jednotky z Iráku v poslední době stáhly nebo o tom rozhodly, včetně sousedních zemí Slovenska a Polska. Rovněž Británie sníží do jara počet svých vojáků v Iráku z nynějších asi 5000 na 2500.

Při zahraničních misích zahynulo od roku 1989 celkem 14 českých vojáků, většinou při nehodách. Čtyři vojáci zamřeli v polovině 90. let v Chorvatsku, stejný počet později v Bosně. Naposledy zemřel český voják loni v květnu v Afghánistánu, když ho zavalila lavina kamení a bahna.