EU vyzvala Izrael ke zrušení blokády Gazy

Brusel/Jeruzalém – Evropská unie dnes vyzvala Izrael, aby zastavil blokádu pásma Gazy, a nezhoršoval tak tamní humanitární situaci. Izraelský premiér Ehud Olmert to však odmítl a izolaci Gazy zdůvodnil snahou přimět radikální Palestince, aby upustili od ostřelování území židovského státu raketami. Olmert současně ujistil, že Izrael nepřipustí, aby v pásmu vypukla humanitární krize.

„Poslední izraelské rozhodnutí uzavřít všechny hraniční přechody s Gazou a přerušit dodávky paliva do tamější elektrárny vyostří už tak katastrofální humanitární situaci v oblasti a navíc hrozí nebezpečí, že již tak obtížná situace se ještě vyhrotí,“ upozorňuje ve svém prohlášení evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Současně odsoudila odpalování raket na izraelské území z oblasti Gazy.

Palestinci v Gaze jsou od neděle bez elektrické energie, protože po zastavení dodávek paliva přestala fungovat jediná zdejší elektrárna. OSN varuje, že od středy bude muset zastavit dodávky potravinové pomoci, na níž je v Gaze závislých 860 tisíc lidí.

Podle Olmerta „Izrael nepřipustí, aby byly desetitisíce Izraelců každodenně vystaveny útokům palestinských raket, zatímco v pásmu Gazy jde život normální cestou“. Izraelský premiér upozornil, že Izrael míří blokádou, která byla vyhlášena minulý čtvrtek, na teroristické organizace. Evropská unie ale blokádu odsoudila jako plošný trest postihující bez rozdílu všechny Palestince.

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček ve Studiu 24 připustil, že radikální palestinské hnutí Hamas se snaží situaci zveličit a využít ve svůj prospěch, to však podle něj nic nemění na tom, že 90 procent hranic Gazy je uzavřených a že oblast je bez elektrické energie. Podle Turečka je však pravděpodobné, že Izrael bude muset hranice otevřít, aby zabránil humanitární katastrofě.

Již dříve izraelská vláda prohlásila, že blokáda i zastavení dodávek paliva do jediné elektrárny v Gaze jsou namířeny proti Hamasu, který pásmo ovládá a jehož příslušníci odpalují rakety na jižní část židovského státu. „Obyvatelstvo Gazy musí pochopit, že pokud bude Hamas u moci, budeme do oblasti dodávat pouze nezbytné minimum. Humanitární krizi nepřipustíme, ale upozorňujeme, že tamějšímu obyvatelstvu se nebude žít úplně pohodlně,“ uvedl Olmert.

Vedení Hamasu dnes vyzvalo Ligu arabských států (LAS), aby reagovala na blokádu Gazy tím, že přinutí Egypt k otevření svých hranic s pásmem. Terminál v Rafáhu, který leží mezi Gazou a Egyptem, je pro pásmo jediným oknem do světa, od června 2005 je ale téměř trvale uzavřen, a to kvůli nesouhlasu Izraele. Stálé delegace členských států LAS mají o této záležitosti jednat ještě dnes v Káhiře na mimořádné schůzce.