Castro asi zvolen do parlamentu

Havana - Nejméně 95 procent kubánských voličů v nedělních volbách odevzdalo svůj hlas jednotným kandidátům navrženým do parlamentu jedné z posledních komunistických zemí na světě. Podle agentur není pochyb o tom, že členem zákonodárného sboru znovu bude i jednaosmdesátiletý kubánský vůdce Fidel Castro, který se již rok a půl zotavuje z vážné operace zažívacího ústrojí. Jaké ale bude jeho funkční postavení ve státu, jasné zatím není.

Mezi 614 poslanců parlamentu rozhodně neměli šanci se dostat stoupenci nebo členové opozičních uskupení, protože jedinou legální silou na ostrově je komunistická strana.

Ačkoliv panuje nejistota kolem stavu a návratu Fidela Castra do vrcholných funkcí, které předloni dočasně převedl na svého bratra Raúla, někteří vysocí funkcionáři již oznámili, že pro něj budou hlasovat.

Nicméně Castro, který stojí v čele země od roku 1959, zatím nedal najevo, zda se bude o funkci hlavy státu ucházet. Naopak v prosinci naznačil, že nemá v úmyslu stát v cestě nové generaci vůdců. A před volbami sdělil, že není fyzicky schopen stanout před svými voliči a mluvit k nim. Jak kubánští činitelé, tak i jeho zahraniční obdivovatelé ovšem tvrdí, že je ve své vůdcovské roli schopen pokračovat.

Ustavující schůze zákonodárného sboru se plánuje na 24. února a členové parlamentu na ní zvolí 31člennou státní radu. Zároveň rozhodne i o jejím předsedovi, jímž byl dosud právě Fidel Castro. Předseda státní rady je současně hlavou státu, předsedou vlády a vrchním velitelem armády.

V neděli odevzdalo hlasy zhruba 8,1 milionu hlasujících, což odpovídá 95 procentům registrovaných voličů. „Považujeme to za uspokojivý údaj,“ protože voliči museli čelit nepřízni počasí, dešťům, které padaly od nejzápadnější provincie Pinar del Río až po centrální Villu Claru, prohlásila ministryně spravedlnosti María Reusová. Přes 90 procent hlasujících zaznamenaly všechny provincie, dodala.

Ti, kteří si přivstali a byli mezi prvními, kdo odevzdali svůj hlas, si pak domů jako prémii odnášeli květiny, diplomy, kalendáře a dokonce i mýdla.

Někteří z voličů šli odevzdat svůj lístek co nejdříve, aby pak pro ně členové komisí nešli až domů. Našli se i tací, kteří se odvážili neposlechnout dlouhé dny trvající propagandu k jednotnému hlasování, protože kandidáti na lístku „nejsou všichni stejní“, přiznal se agentuře EFE 45letý Mario. Naopak zaměstnanec jednoho obchodu Ramsel hlasoval pro všechny, jelikož „si myslím, že všichni mají stejnou hodnotu“.