Kofi Annan se pokouší řešit povolební krizi v Keni

Nairobi - Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan dnes zahájí jednání s keňskou vládou a opozicí a pokusí se ukončit politickou krizi v zemi. Opozice už na jeho žádost zrušila plánované čtvrteční protesty, byť stále odmítá uznat výsledek prosincových voleb a požaduje, aby prezident Mwai Kibaki odstoupil. Spor rozpoutal vlnu násilí, které podlehlo téměř 700 lidí. Dalších 250.000 uteklo ze svých domovů.

Vůdce opozice Raila Odinga oznámil, že podal žalobu na vládu Kibakiho k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu kvůli tvrdému potlačování demonstrací svých příznivců keňskou policií. Vláda připravuje obdobnou žalobu na vedoucí představitele opozičního Pomerančového demokratického hnutí (ODM), které obviňuje z genocidy na západě Keni.
Annanově návštěvě předcházely pokusy o mezinárodní zprostředkování předsedy Africké unie Johna Kufuora a americké vyjednávačky Jendayi Frazerové, kterým se ale nepovedlo přivést znesvářené politiky k jednacímu stolu.

Od začátku třídenních demonstrací svolaných minulý týden opozičním ODM zemřelo podle agentury AFP při etnicky motivovaném násilí a při policejních zásazích 63 lidí.

Mnoho lidí uprchlo i do sousední Ugandy, kde pro ně OSN připravila další tábor dál od hranic. Keňská krize ohrožuje i ugandskou ekonomiku. Obchod vnitrozemské Ugandy a její zásobování pohonnými hmotami jsou totiž závislé na keňských přístavech. Ugandský prezident Yoweri Museveni byl také jedním z prvních, kdo uznal Kibakiho vládu za legitimní.