Írán prý navzdory novým sankcím OSN neopustí svůj jaderný program

Teherán/Brusel - Írán neukončí svůj jaderný program kvůli jakýmkoli novým sankcím ze strany OSN, prohlásil dnes íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Reagoval tak na úterní rozhodnutí ministrů zahraničí pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa, kteří se v Berlíně dohodli na návrhu rezoluce o třetím kole sankcí vůči Íránu právě kvůli jeho kontroverzním jaderným ambicím.

„Íránský národ si zvolil svoji cestu, a po té bude pokračovat,“ zdůraznil Ahmadínežád v Teheránu. Návrh na další sankce OSN vůči své zemi označil za protizákonné jednání a upozornil, že takový postup neodradí íránský lid od cesty vedoucí k dosažení vlastní jaderné technologie.
USA, Británii, Francii, Čínu, Rusko a Německo íránský prezident varoval, aby neopakovaly omyly, jichž se vůči Teheránu dopustily v minulosti.


Íránský vyjednávač o jaderném programu Saíd Džalílí během dnešní návštěvy Evropského parlamentu v Bruselu prohlásil, že Teherán šel v otázkách spojených se svými jadernými plány daleko za mezinárodní závazky, jež podepsal. Džalílí zopakoval, že Írán nevyvíjí atomovou bombu, a že má právo na mírové využití jaderné energie. Sejít se má s představitelem Evropské unie pro společnou zahraniční politiku Chavierem Solanou.


„Írán už překročil své závazky. Každý uznává, že jeho aktivity mají mírový charakter,“ řekl s poukazem na snahy své země dosáhnout na jadernou technologii. Zopakoval přitom, že Teherán zastává názor, že má právo na obohacování uranu.

O uvalení třetího kola sankcí na Írán usilují především Spojené státy, podle nichž se Teherán snaží v rámci svého jaderného programu vyvinout jadernou zbraň. Írán tato obvinění odmítá a tvrdí, že jeho nukleární program má sloužit k výrobě energie.


Tvrdou pozici USA na podzim 2007 oslabila zpráva amerických tajných služeb, podle níž Teherán zastavil vývoj jaderných zbraní už v roce 2003. Právě nejasnostmi kolem této záležitosti zdůvodňují svůj měkčí postoj vůči protiíránským sankcím Čína a Rusko, které mají s Teheránem úzké ekonomické vazby.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po úterní schůzce v Berlíně potvrdil, že návrh rezoluce nezavádí vůči Íránu žádné nové hospodářské sankce. Podle předchozích vyjádření členů evropské a americké delegace se však počítá se zpřísněním už existujících opatření.