Podle Moskvy bude nezávislé Kosovo precedentem pro separatisty

Moskva - Vyhlášení nezávislosti jihosrbské provincie Kosovo bude podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova precedentem pro stovky separatistických hnutí po celém světě. Šéf ruské diplomacie to dnes prohlásil na tiskové konferenci a dodal, že jeho země nikdy vyhlášení samostatnosti Kosova nespojovala s okamžitým uznáním samostatnosti Abcházie a Jižní Osetie, malých neuznaných států, jež se pod ochranou ruských mírových jednotek zformovaly na území Gruzie.

„Ruské vedení nikdy neprohlásilo, že Abcházii a Jižní Osetii v případě přiznání existence nezávislého Kosova okamžitě uzná,“ zdůraznil podle agentury ITAR-TASS Lavrov. Zároveň podotkl, že případná kosovská nezávislost „bude objektivně znamenat precedens pro přibližně 200 oblastí v nejrůznějších státech světa“. Pokud prý podobný krok bude dovolen na jednom místě, budou ostatní separatisté žádat podobný přístup.

Proto je prý podle Moskvy nutné, aby se kosovská otázka řešila v právním rámci, s ohledem na mezinárodní právo a principy neměnnosti hranic. Podle diplomata je naprosto lživé tvrzení, že Moskva je kategoricky proti nezávislosti Kosova a zároveň vlastně na její vyhlášení čeká, aby mohla podobným způsobem uznat sobě nakloněné regiony.
Podle ruského ministra zahraničí je velmi neseriózní řešit vrcholně složitý problém případné kosovské nezávislosti na základě „primitivní formulace, že status quo už nelze udržet“. Zastánci oddělení Kosova od Srbska podle Lavrova navíc právnicky nečistě interpretují rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN i Charty Spojených národů.

Šéf ruské diplomacie hovořil na tiskové konferenci také o strategické rovnováze světa. Ta prý nemá být jen otázkou Spojených států a Ruska, do debaty se musí zapojit i další země, hlavně evropské. Lavrov dále označil rozšiřování Severoatlantické aliance za důkaz „přetrvávajícího blokového myšlení“. Moskvě se rovněž nelíbí plán Spojených států umístit do Česka a Polska prvky protiraketové obrany.