Fico označil kritiky Jánošíka za duševní bezdomovce

Terchová (Slovensko) - Slovenský premiér Robert Fico dnes při návštěvě severoslovenské obce Terchové označil kritiky legendy o zdejším rodákovi Juraji Jánošíkovi za duševní bezdomovce a národní ignoranty. Reagoval tak na slova opozice i některých slovenských historiků, podle nichž byl slavný zbojník, kterého Fico označil za velký vzor své vlády, pouze obyčejný zloděj a kriminálník.

„Legendu o osobě Jánošíka, který bojoval proti sociálnímu útlaku, vytvořil národ. Běda národu, kdyby mu nějací duševní bezdomovci nebo národní ignoranti tuto legendu vzali. Národ bez legendy, národ bez symbolu není národ,“ prohlásil Fico, který do Terchové přijel při příležitosti dnešního 320. výročí Jánošíkova narození.

Slovenský premiér dostal od obyvatel Terchové jako dárek jánošíkovský opasek a valašku. Podobným opaskem přitom sám v minulosti obdaroval bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Ten se podle Fica o jánošíkovskou legendu velmi zajímal, protože mu slovenský zbojník připomněl anglického národního hrdinu Robina Hooda.

„Garantuji vám, že v Anglii o Hoodovi nikdo nenapíše, že byl kriminálník. Něco takového mohou říct pouze slovenští novináři nebo duševní bezdomovci,“ prohlásil Fico. „Slovensko je někdy velmi malé ve svém myšlení,“ dodal.

Fico při letošních oslavách vzniku samostatného Slovenska prohlásil, že Jánošík je velkým vzorem jeho vlády. Ta chce podle slovenského premiéra prosazovat společenskou rovnost, jako to dělal slovenský národní hrdina. Ten podle legendy „bohatým bral a chudým dával“.
Na svého rodáka jsou hrdí i obyvatelé Terchové, kteří ho vnímají i jako legendu, která k nim láká turisty. U příležitosti oslav výročí Jánošíkova narození dnes obec připravila pro návštěvníky kulturní program.