Zemřel bývalý indonéský diktátor Suharto

Jakarta - Bývalý indonéský diktátor Suharto dnes zemřel ve věku 86 let. Oznámili to jeho ošetřující lékaři a zprávu potvrdila i rodina. Suharto, který vládl Indonésii 32 let, byl těžce nemocen a v minulých deseti letech byl několikrát hospitalizován. Naposledy byl do nemocnice přijat 4. ledna s problémy plic, srdce a ledvin provázenými záněty. Lékařům se později podařilo infekci zlikvidovat a tvrdili, že Suharto se uzdravuje, i když zůstával na jednotce intenzivní péče.

Dnes se ale Suhartův stav prudce zhoršil a že pacient upadl do kómatu. Podle policie zemřel deset minut po 13. hodině místního času (07:10 SEČ).

Indonésie se v době poslední Suhartovy třítýdenní hospitalizace připravovala bez skrupulí na jeho smrt. Armáda uvolnila pět letadel pro přesun rakve a příbuzných do centra ostrova Jáva, kde má být Suharto pohřben. V okolí rodinného hrobu u města Solo byl proveden velký úklid a do jeho blízkosti přesunuty vojenské jednotky.

Suharto za 32 let ve funkci přivedl zemi k prosperitě a sám pohádkově zbohatl. Nebývalý hospodářský rozkvět byl ale vykoupen autoritářským způsobem jeho vlády včetně umlčování politických oponentů. Po nuceném odchodu z čela země v roce 1998 čelil žalobě z korupce a zpronevěry, odsoudit se ho ale nepodařilo.

V posledním desetiletí se Suhartovo jméno skloňovalo v souvislosti se dvěma tématy: jeho častými hospitalizacemi a obviněním z nezákonného obohacování. Právě díky zhoršujícímu se zdravotnímu stavu unikl v roce 2000 obžalobě, která ho vinila, že během své vlády zpronevěřil 571 miliónů dolarů z veřejných fondů a převedl je na konta přátel a členů své rodiny. Další, tentokrát civilní žalobu, vznesli na bývalého diktátora indonéští prokurátoři nespokojení s rozhodnutím soudu v červenci 2007.
Suharto, armádní generál ve výslužbě, se dostal k moci v roce 1965, kdy jako téměř neznámý generál zlikvidoval údajný pokus o komunistický puč proti prvnímu indonéskému prezidentovi Sukarnovi. Jako generál se rovněž podílel na následných protikomunistických masakrech, při nichž bylo zavražděno podle různých odhadů 150.000 až milion lidí. O tři roky později v březnu se Suharto stal oficiálně prezidentem.

Historici odhadují, že v době Suhartova nástupu k moci ve druhé polovině 60. let bylo zlikvidováno 800.000 příznivců komunismu. Indonéská armáda pak také při zásazích proti hnutím nezávislosti na Východním Timoru a v provinciích Aceh a Papua zabila na 300.000 lidí.