CDU v Hesensku sociální demokraty nakonec těsně porazila

Berlín - Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové nakonec těsně zvítězila nad Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD) v dnešních zemských volbách v Hesensku. Vyplývá to z oficiálních předběžných výsledků, které nepotvrdily předchozí odhady, jež hovořily o těsném vítězství SPD.

CDU získala v Hesensku 36,8 procenta hlasů, SPD o desetinu procenta méně. Jasné vítězství CDU naopak oficiální výsledky potvrdily ve volbách ve spolkové zemi Dolní Sasko.

Do hesenského zemského sněmu se dostaly také liberální Svobodná demokratická strana (FDP), která získala 9,4 procenta hlasů a Spojenectví 90/Zelení (7,6 procenta). Hesenská CDU v čele s dosavadním premiérem Rolandem Kochem se může těšit z vítězství, ale i tak je pro ni výsledek výraznou ztrátou. Není totiž jisté, zda Koch bude schopen znovu sestavit vládu. Do hesenského zemského sněmu díky zisku 5,1 procenta hlasů proklouzla i postkomunistická Levice, což zvyšuje počet možných většin.

V Dolním Sasku naopak SPD utrpěla ziskem pouhých 30,3 procenta hlasů jednu z největších porážek ve své historii. Tamní CDU v čele s premiérem Christianem Wulffem volilo 42,5 procenta občanů, a strana tak bude moci znovu vytvořit koalici s FDP, jež si dnes v Dolním Sasku zajistila osm procent hlasů.

I v dolnosaském zemském sněmu zasednou poslanci Levice, která ve druhé největší spolkové zemi Německa zaznamenala historický úspěch ziskem 7,1 procenta voličských hlasů. Postkomunisté se tak poprvé dostali do spolkových sněmů ve velkých západoněmeckých spolkových zemích. Dolnosaští Zelení si připsali 8,2 procenta hlasů.