Novým thajským premiérem je 72letý Samak Suntcharavedž

Bangkok - Thajský parlament dnes zvolil novým premiérem Samaka Suntcharavedže, šéfa pravicové Strany lidové moci (PPP) a blízkého spojence bývalého thajského ministerského předsedy Tchaksina Šinavatry, zbaveného armádou moci v roce 2006. Suntcharavedžova strana vyhrála prosincové parlamentní volby.

PPP je úzce napojena na bývalého premiéra Šinavatru, kterého v září 2006 sesadil vojenský puč a donutil ho odebrat se do exilu. Volba Suntcharavedže premiérem byla obecně očekávána vzhledem k výsledku voleb z 23. prosince, ve kterých PPP obdržela 233 míst v parlamentu a jen těsně jí uniklo získání nadpoloviční většiny. Vítězství v demokratických volbách zvoleného Suntcharavedže je považováno za klíčový krok pro znovuzavedení demokracie v zemi, destabilizované po nekrvavém vojenském puči z roku 2006.

Poslanci ze Suntcharavedžem vedené koalice šesti stran zvolili šéfa PPP premiérem 310 hlasy ze 480 možných. Jeho jmenování ještě musí formálně potvrdit thajský král Ráma IX. Královo rozhodnutí by mělo být ohlášeno v několika málo dnech. Složení kabinetu hodlá nový premiér oznámit příští týden.

Thajský nejvyšší soud před deseti dny odmítl žaloby na PPP, které tuto stranu vinily z volebních podvodů a požadovaly anulování volebních výsledků. Soudní verdikt jí tak otevřel cestu k sestavování nové koaliční vlády.

Dvaasedmdesátiletý Suntcharavedž, bývalý guvernér hlavního města Bangkoku, slíbil, že se zasadí o návrat vyhnaného premiéra Šinavatry. Odborníci se ale obávají, že tento krok může rozdělit zemi, která se od převratu snaží o obnovení normálních poměrů.

Opoziční politikové Suntcharavedžovi vytýkají nedostatek politické vize a jeho pokračující problémy se soudy. V současnosti probíhá jeho vyšetřování kvůli údajné korupci při nákupu požárních vozidel pro město Bangkok v době, kdy zde byl v letech 2001 až 2004 guvernérem. Také se odvolal proti dvouletému trestu za údajné pomluvy.

Suntcharavedž má čínský původ a je rodákem z Bangkoku. Svou politickou kariéru začal v roce 1968, kdy vstoupil do Demokratické strany. Od té doby byl osmkrát členem kabinetu a více jak 20 let zasedal v parlamentu. Oponenti mu vyčítají roli ministra vnitra za vlády vojenského režimu v sedmdesátých letech. Na začátku devadesátých let působil jako vicepremiér v nepopulární vládě podporované armádou.
Ustavení kabinetu zvoleného parlamentem by mělo přinést tolik očekávanou stabilitu do rozhárané thajské politické scény.

Suntcharavedžův příchod k moci vítají také podnikatelské kruhy, protože nový premiér přislíbil nová opatření, jež mají přilákat zpět zahraniční investory, kteří se po puči z Thajska raději stáhli.

Nejspornější zůstává Suntcharavedžova podpora bývalého premiéra Šinavatry, který se hodlá v květnu vrátit do Thajska z exilu a chce se u soudu bránit z obvinění z korupce. Současně se nabídl Suntcharavedžovi jako poradce pro jeho stranu PPP. To by ale mohlo vyvolat podobné pouliční protesty, které tohoto mocného mediálního magnáta před 18 měsíci pomohly zbavit moci.

Většina městského obyvatelstva, zvláště v Bangkoku, totiž považuje Šinavatru za diktátora v demokratickém hávu, který se snažil využít politickou moc pro vlastní účely. Šinavatra je ale stále velmi populární mezi thajskou vesnickou populací, která během jeho pěti let vlády profitovala z jeho populistické politiky. Tato podpora také stojí za úspěchem strany PPP v nedávných volbách.