Čína: Nehoda autobusu na zledovatělé silnici si vyžádala 25 obětí

Peking - Životy 25 lidí si dnes vyžádala na jihu Číny nehoda autobusu, který na zamrzlé silnici sklouzl do 40 metrů hluboké rokle. Oznámila to agentura Nová Čína. Je to první velká dopravní nehoda způsobená netypicky tuhou zimou a sněžením v Číně.

Dalších 13 lidí bylo zraněno, z toho dva těžce. Autobus s 38 pasažéry směřující do města Šen-čen se zřítil do údolí v chudé provincii Kuej-čou, uvedla agentura. Podle ní „předběžné vyšetřování ukázalo, že nehodu způsobilo neobyčejné sněžení v posledních dnech“.
Silnice byla pokryta silnou vrstvou ledu a byly dva stupně Celsia pod nulou, což je v příkrém kontrastu s obvyklými zimními podmínkami, napsala Nová Čína.
Nízké teploty, sníh a náledí ochromily velkou část centrální a jižní Číny. Nejhorší zima za posledních 50 let také paralyzovala automobilovou, železniční i leteckou dopravu. V Kuej-čou jsou časté výpadky proudu kvůli námrazám na elektrickém vedení.
Čínské úřady odhadují, že počasí postihlo na 78 milionů lidí ve 14 provinciích právě v době začátku prázdnin před čínským Novým rokem 7. února.