Prodejní automaty na marihuanu budou fungovat v USA

New York - Prodejní automaty s lékařskou marihuanou mají začít fungovat v americkém státě Kalifornie. Zařízení mohou využívat pouze lidé, kterým byla droga předepsána z lékařských či odvykacích důvodů. Pacienti budou muset předložit lékařský předpis, budou jim sejmuty otisky prstů a pořízeny jejich fotografie, než jim bude dovoleno zařízení použít, píší internetové stránky BBC News.

Jedenáct amerických států dovoluje distribuci marihuany k lékařským účelům, především ke zmírnění bolestí, ale její podávání přesto provázejí kontroverzní reakce.

Po sejmutí otisků a vyfotografování dostanou pacienti kartu, kterou budou používat v automatech, řekl Vince Mehdizadeh, majitel Střediska pro léčivé byliny v Los Angeles, kde je umístěn jeden z automatů, americké televizi KWTX News: „Přivítá je tu ochranka. Pak vloží svoji kartu do automatu a otisknou prst ke kontrole, že jsou to skutečně oni. Videokamera je vyfotí a ověří tak jejich fyzickou přítomnost.“ Takto registrovaným pacientům se prý dovolí nakupovat další zásoby, kdykoliv budou potřebovat.

Provozovatelé soudí, že prodejní automaty vydávající léky na předpis by se mohly v USA rozšířit. A marihuana je podle jejích stoupenců cenným prostředkem pro úlevu od bolesti a stimulace chuti u nemocných lidí. Zároveň však zůstává zakázanou látkou podle amerického zákona z roku 1970 a tamní federální vláda v současnosti neumožňuje její legitimní používání k lékařským účelům.