Většina rukojmích venezuelských lupičů je na svobodě

Caracas/Bogotá - Čtveřice ozbrojených lupičů, která od pondělí zadržovala v jedné venezuelské bance až pět desítek lidí jako rukojmí, je v rukou policie. Všichni jejich rukojmí jsou na svobodě. Oznámil to guvernér státu Guárico, kde se drama odehrálo.

Lupiči z banky odjeli v sanitce, do níž s sebou vzali jako rukojmí tři muže a dvě ženy. Ti se jako rukojmí na cestu dobrovolně nabídli. Ostatní zajatci v bance včetně pěti dětí zůstali volní. Zločinci se vzdali poté, co je policie na zatím neupřesněným místě zastavila. Zbývající rukojmí byli propuštěni.

Guvernér státu Guárico Eduardo Manuitt prohlásil, že „noční můra skončila“. Manuitt už předtím oznámil, že všichni útočníci byli identifikováni. Upozornil, že šéf bandy má bohatý trestní rejstřík a je velmi nebezpečný.

Informace o počtu osob, které byly v bance uvězněny, se stále rozcházejí. Jakmile zadržovaní opustili banku, vrhli se k nim jejich příbuzní a známí. Někteří ze zadržovaných byli ihned převezeni do nemocnice kvůli dehydrataci nebo kvůli rutinní kontrole zdravotního stavu.

Podle Radia Caracol, které jako jediné mělo možnost hovořit přímo s únosci i s unesenými, bylo rukojmích v budově kolem 50 a nikoliv 30, jak oznamovaly venezuelské úřady.

Ozbrojenci vstoupili do banky ve městě Altagracia de Orituco vzdáleném asi 150 kilometrů od Caracasu v pondělí před polednem místního času. Nejprve chtěli banku vyloupit. Potom však zareagovali na uniformovaného policistu, který si náhodou přijel vybrat peníze z bankomatu, a zajali všechny osoby v budově.

Během vyjednávání ozbrojenci propustili čtyři zajaté ženy, dvěma mužům se podařilo utéci. Jedním z nich byl i bankovní strážce, po němž lupiči stříleli, ale minuli ho. Podle šéfa venezuelského úřadu pro mimořádné informace Antonia Rivera nebyl nikdo ze zajatců zraněn.

Jedna ze zadržovaných zaměstnankyň banky oznámila, že muži měli stále v rukou zbraně a měli prý také nejméně jeden granát. Nicméně podle ní prý už nechtěli ani peníze, nýbrž jen to, aby nebyli zabiti, jak řekl jeden z nich.