Primárky na Floridě vyhrála Clintonová a McCain, Edwards končí

New York - Vítězi prezidentských primárek na Floridě se v noci na dnešek stali republikán John McCain a demokratka Hillary Clintonová. Oba si tak posílili postavení favoritů před nadcházejícím superúterým 5. února, kdy se budou volby stranických kandidátů pro letošní prezidentské volby konat ve více než 20 státech USA. Demokratický kandidát John Edwards dnes naopak oznámil, že z boje o úřad prezidenta USA odstupuje a svou kandidaturu stáhne. O stažení kandidatury se spekuluje i u republikána Rudolpha Giulianiho, který na Floridě neuspěl.

McCain získal 36 procent, druhé místo mezi republikány s rozdílem jen několika procent obsadil bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. Někdejší newyorský starosta Giuliani, který věřil, že vítězstvím na Floridě se vrátí do čela republikánského nominačního souboje, skončil s pouhými patnácti procenty třetí. Zřejmý neúspěch ve státě, kde žijí statisíce newyorských penzistů, na jejichž podporu Giuliani spoléhal, dále posílil otazníky nad jeho prezidentskými nadějemi a spekuluje se dokonce o tom, že z boje odstoupí. Giuliani zřejmě špatně odhadl situaci, když ve své kampani spoléhal jen na velké státy a opomíjel venkov. Ukazuje se totiž, že lidé ve velkých státech se nechávají ovlivňovat výsledky primárek v menších státech.

Mezi demokraty se za Clintonovou, která získala 50 procent, umístil s velkým odstupem její největší rival senátor Barack Obama (33 procent) následovaný bývalým senátorem Johnem Edwardsem (14 procent). Tento rodák z Jižní Karolíny a bývalý senátor za sousední Severní Karolínu byl před čtyřmi lety kandidátem demokratů na viceprezidenta. Letos zatím nevyhrál žádné primárky a dnes oznámil, že svou kandidaturu stahuje.

Volby na Floridě byly poznamenány stranickými obstrukcemi. Výsledky demokratických primárek se do celostátního nominačního souboje vůbec nezapočítávají, protože Florida nebude mít na stranickém sjezdu koncem srpna v Denveru žádného volitele. Vedení strany tak Floridu, podobně jako Michigan, kde se volilo před dvěma týdny, potrestalo za to, že termín primárek posunulo před 5. únor. Republikánská strana ze stejného důvodu snížila počet floridských volitelů na svém nominačním sjezdu začátkem září v Minneapolisu na polovinu. Všichni tři hlavní demokratičtí kandidáti se po stranickém potrestání Floridy zavázali, že tam nepovedou volební kampaň.

Clintonová jako jediná z demokratů čekala na výsledky voleb na Floridě. Před svými nadšenými příznivci slíbila, že udělá, co bude v jejích silách, aby floridští delegáti získali zpět právo volit na denverském konventu prezidentského kandidáta. Tímto krokem by si posílila pozice o 185 floridských hlasů.

Jak ve Studiu ČT24 uvedl zpravodaj ČT Roman Bradáč, v případě Giulianiho nejde o příliš překvapivý výsledek, odpovídá posledním předvolebním průzkumům. Politologové vidí za jeho neúspěchem špatně zvolenou volební strategii. Někteří ale soudí, že na McCaina a Romneyho v dané situaci nestačí. Voliči se podle nich rozhodují pro McCaina hlavně proto, že může být vnímán jako kompromisní kandidát pro nerozhodnuté voliče, a tedy jediný, kdo může zabránit demokratům v cestě do Bílého domu.

Redaktor Hospodářských novin Adam Černý zdůraznil psychologický efekt, který pro Clintonovu vítězství na Floridě má. Připomněl také, že je to poprvé po více než padesáti letech, kdy v amerických volbách neobhajuje mandát prezident a kdy nekandiduje ani jeho viceprezident.