Keňská policie má rozkaz střílet na rabující a žháře

Nairobi - Keňští policisté dnes dostali příkaz střílet na všechny, kdo rabují, zakládají požáry, mají u sebe zbraně nebo stavějí barikády na ulicích. Vláda se tak snaží zastavit eskalující etnické násilí, v nějž přerostly povolební opoziční protesty proti prosincovému znovuzvolení prezidenta Mwaie Kibakiho.

„Máme rozkaz tyto lidi zastřelit, pokud je chytíme při činu,“ řekl představitel keňské policie agentuře AFP. V úterý byl v hlavním městě Nairobi zavražděn poslanec za opoziční Pomerančové demokratické hnutí (ODM). V následných násilných protestech a bojích mezi příslušníky různých kmenů zahynulo několik desítek lidí.


Západokeňské město Naivasha bylo v úterý svědkem násilných nepokojů, při nichž dav napadl skupinu lidí z kmene Luů, kteří měli být právě evakuováni do bezpečí. Příslušníci kmene Kikujů se tu údajně chtěli pomstít kmeni Luů za předchozí povolební pronásledování. Policie proti nim zasáhla vrtulníky. Dnes ve městě Naivasha panoval napjatý klid, policie vyzbrojená puškami hlídkovala na ulicích. Jak ve Studiu ČT24 uvedl český chargé d'affaires v Keni František Drozdek, protesty nadále pokračují, dnes se přisunuly blíže k metropoli Nairobi.

V úterý byly znovu zahájeny oficiální rozhovory mezi Kibakim a vůdcem opozičního ODM Railou Odingou pod záštitou bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Žádný konkrétní výsledek zatím nepřinesly, podle Drozdka obě strany pouze jmenovaly tříčlenné skupiny vyjednávačů.

Jak ve Studiu ČT24 uvedl afrikanista Petr Jelínek, zahraniční tlak zatím ještě není dostatečně silný na to, aby obě strany přinutil k dohodě. Jelínek se přesto neobává opakování krveprolití ve Rwandě z roku 1994, kde přišlo při etnicky motivovaném násilí o život přes půl milionu lidí. Jak uvedl, ve Rwandě armáda a policie v podstatě genocidě přihlížely či se na ní přímo podílely, v Keni naopak ozbrojené složky ctí neutralitu a hrají spíše stabilizující roli. Navíc jsou hranice mezi kmeny v Keni jasně definované.

Tajemnice americké ministryně zahraničí pro Afriku Jendayi Frazerová dnes prohlásila, že násilnosti, které viděla při své lednové návštěvě Keni, považuje za zjevné etnické čistky zaměřené proti kmeni Kikujů. Pohrozila také keňským představitelům, že Spojené státy přehodnotí poskytování pomoci jejich zemi.

Násilnosti v Keni vypukly po prosincových prezidentských volbách. V nich zvítězil Mwai Kibaki, opozice vedená Railou Odingou však odmítla výsledek hlasování uznat a jeho regulérnost zpochybnili i zahraniční pozorovatelé. Při nepokojích už přišlo o život přes 800 lidí a srážky mezi znesvářenými skupinami začínají podle místních pozorovatelů přerůstat v etnický konflikt. Čtvrt milionu lidí uprchlo ze svých domovů.

Keňská krize je ve středu zájmu rozhovorů ministrů zahraničí afrických zemí, kteří se v etiopské Addis Abebě připravují na čtvrteční zahájení summitu Africké unie (AU).