Čínská doprava se vzpamatovává ze sněhové kalamity

Peking - Čínská doprava se začíná vzpamatovávat z následků mrazů a přívalů sněhu, které zemi postihly v uplynulých dnech. Dnes se podařilo obnovit provoz na železničních tratích v jižní části země a na většině čínských letišť. Vláda rovněž zahájila mediální kampaň, v níž přesvědčuje občany o tom, že se situaci daří dostat pod kontrolu. Podle meteorologů však bude sněhová kalamita ještě několik dní pokračovat.

Podle ministerstva železnic se provoz na tratích v jižní Číně v zásadě vrátil k obvyklému stavu. Podařilo se obnovit i dopravu na klíčové trati z Kantonu do Pekingu. Ministerstvo rovněž plánuje vypravení zvláštních vlaků. „Denně přepravíme v oblasti Kantonu 400 000 cestujících,“ uvádí se v jeho prohlášení.

V Kantonu, kde na nádražích uvízly statisíce lidí cestujících za rodinami o prázdninách před čínským novým rokem, se do vlaků snaží dostat desítky tisíc osob. Ministerstvo železnic i čínský meteorologický úřad však vyzývají cestující, aby své plány na cestu domů přehodnotili. „Kvůli jejich bezpečnosti a ulehčení přetížené dopravě doporučujeme dělníkům, aby zůstali ve městech, kde pracují,“ prohlásil ředitel úřadu Čeng Kuo-kang.
Čínská vláda se snaží stabilizovat situaci v dopravě a obnovit dodávky uhlí, potravin a elektřiny do postižených oblastí. Zároveň zahájila intenzivní mediální kampaň, která má prokázat, že situace je pod kontrolou, a zabránit vypuknutí nepokojů. „Pokud zůstaneme dobře organizovaní, podaří se nám překonat současné nesnáze,“ prohlásil premiér Wen Ťia-pao.

Čínská média rovněž využívají přírodní katastrofu k šíření propagandy. „Když jedna oblast trpí kvůli neštěstí, pomoc přijde ze všech stran,“ napsal dnes Lidový deník, oficiální list komunistické strany. „To je tradiční přednost čínského národa a navíc zosobnění nadřazenosti socialistického systému,“ pokračuje deník.

Mrazy, které zasáhly Čínu 10. ledna a postihly 78 milionů lidí, jsou nejhorší za posledních 50 let. Nepřízeň počasí způsobila dopravní kolaps, kvůli nedostatečným dodávkám uhlí do elektráren zemi rovněž postihly výpadky proudu. Při dopravních nehodách způsobených počasím už zahynulo přes šedesát osob. Do likvidace následků sněhové kalamity se zapojilo na půl milionu vojáků.