Brána velkolepého vídeňského Plesu v opeře se otevírá

Vídeň - Ve vídeňské opeře začne večer událost číslo jedna v rakouském společenském kalendáři. Ples má téměř dvousetletou tradici, přísná pravidla a také své skandály. Za mnohými stojí pravidelný návštěvník plesu, jeden z nejbohatších Vídeňanů, podnikatel ve stavebnictví Richard Lugner.


V šestasedmdesáti letech si stavební magnát a neúspěšný kandidát na funkci rakouského prezidenta stále potrpí na kontroverzi. Každý rok si přivede společnici, se kterou na sebe strhne veškerou pozornost médií. Letošní plesovou partnerkou mecenáše Lugnera se stala kontroverzní americká modelka a striptérka Dita von Teese, která se vedle striptýzového čísla v obří číši na šampaňské proslavila i coby bývalá manželka rockového zpěváka Marilyna Mansona. V minulých letech ale Lugner šokoval ještě víc, když si pozval i hvězdu pornobyznysu českého původu Dolly Buster či americkou celebritu Paris Hiltonovou.

„Pořád čtu v novinách, jak Lugner narušuje ples v opeře, jak je před jeho lóží pořád nával, tak jsem si řekl, že se letos budu držet zpátky,“ řekl Lugner. Nebyl by to ale Lugner, aby svůj slib zároveň dodržel i nedodržel. Jeho letošní partnerka je sice vcelku neznámá, ale její profese striptérky není vedení státní opery úplně po chuti, nicméně dává to najevo s patřičnou důstojností. „U nás jsou všichni hosté vítáni. Ti, kteří si za vstupenku zaplatí, i ti, kteří za účast peníze dostanou,“ uvedl ředitel Vídeňské státní opery Ioan Holender.

Ale možná, že ve „válce o ples v opeře“ letos zvítězí pořadatelé a zlatým hřebem večera nakonec přece jen bude úvodní taneční vystoupení, kvůli blížícímu se Euru 2008 inspirované fotbalovým zápasem.

Ples ve vídeňské Státní opeře
Ples ve vídeňské Státní opeře