Slovenský parlament znovu odsunul hlasování o Lisabonské smlouvě

Bratislava - Slovenský parlament znovu odložil hlasování o ratifikaci Lisabonské smlouvy. Opozice hlasování už tři dny bojkotuje v reakci na vládní návrh tiskového zákona. Lisabonská smlouva nahradila zamítnutou Evropskou ústavu. A pokud by ji slovenský parlament nepřijal, může ohrozit její osud v celé Evropě.

Lisabonskou smlouvu třetí den blokuje nevšední postup opozice. Dokument sice podporují téměř všichni poslanci v parlamentu. Opoziční menšina našla ale způsob, jak vládní koalici přitlačit. Žádá stáhnutí kontroverzního tiskového zákona, jinak nebude hlasovat pro evropský dokument.

„Vy jste nám říkali, že si máme zvyknout, protože máte většinu, tak si zvykáme,“ poznamenává opoziční poslanec Daniel Lipšic. Opozice tvrdí, že tiskový zákon ohrožuje svobodu médií. Žádá o přepracování právní normy, kterou kritizuje i OBSE.

Přes neústupná vyjádření začala koalice získávat čas. Hlasování o lisabonské smlouvě ze strachu před krachem třikrát posunula. Během rozpravy se konala politická rokování. Boj o Evropskou smlouvu protentokrát skončil vítězstvím opozice. Té se poprvé od loňských voleb podařilo koalici přinutit, aby couvla, i když úspěchu dosáhla pochybnou metodou.