Egypt a Hamas znovu uzavřely hranici s pásmem Gazy

Rafáh - Egyptští vojáci ve spolupráci s policisty palestinského hnutí Hamas dnes znovu hermeticky uzavřeli hranici mezi Egyptem a pásmem Gazy. Ukončili tak jedenáctidenní chaotický příliv tisíců Palestinců z pásma na egyptské území, kde si opatřovali potraviny, léky a další zboží, jehož se jim nedostává v důsledku dlouhodobé izraelské blokády pásma Gazy.

Na jediném hraničním přechodu mezi pásmem Gazy a Egyptem u Rafáhu tak podle bezpečnostních zdrojů z Káhiry, citovaných agenturou DPA, zavládl stejný stav jako před 23. lednem, kdy Palestinci pomocí trhavin prorazili řadu průchodů v bezpečnostní bariéře. Egypt se nicméně údajně s Hamasem dohodl na určitém společném postupu, který by měl napříště stanovit pravidla pohybu na hraničním přechodu. Uzavření hranice má být dočasné, než Egypt vypracuje mechanismus provozu na přechodu, řekl v sobotu jeden z nejvlivnějších členů vedení Hamasu Mahmúd Zahar.
Ujistil, že Egypt se zavázal umožnit Palestincům dodávky všeho potřebného. „Kamiony s potravinami a léky přijedou do Gazy z Egypta,“ citovala dnes Zahara agentura AFP.


Egyptské jednotky dnes uzavřely poslední násilně vytvořený průchod v hraniční bariéře, oznámila agentura AP s odvoláním na svědky a bezpečnostní představitele Hamasu. K utěsnění otvorů použili Egypťané kromě ostnatého drátu i přepravní kontejnery a velké železné pláty, pro zpevnění navíc buldozery k bariéře nahrnuly písek. Podél plotu byl rozmístěn velký počet příslušníků egyptské pohraniční stráže a pořádkových jednotek, někteří z nich byli vybaveni plynovými pistolemi a obušky. Na střechách blízkých domů zaujali pozice ostřelovači.


Na přechodu zůstal otevřený pouze jediný průchod, kudy mohou Palestinci a Egypťané projít vždy jen na svoji stranu. U hlavní brány přechodu utvořila kordon asi stovka egyptských policistů, kteří kontrolují a regulují pohyb osob.

Na palestinské straně brání Palestincům v odchodu do Egypta policisté Hamasu rovněž s obušky v rukou. Podle agentury AFP použili už i výstřely do vzduchu k zahnání nespokojených Palestinců, kteří házeli na egyptské policisty na druhé straně bariéry kameny.


Spořádaně naproti tomu čekala na palestinské straně na průchod zpět do Egypta například Ajša Džazárová. Prolomení hranice umožnilo této pětašedesátnici setkat se po dlouhých pěti letech s dcerou a synem žijícími v pásmu Gazy. Jejich děti uviděla vůbec poprvé.


„Jsem tak šťastná, viděla jsem své děti a potěšila jsem se vřelým setkáním celé rodiny. Jsem nemocná a to bylo jedno z mých největších přání,“ řekl agentuře AP Ajša Džazárová, která trpí leukémií.


Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyjádřil přání, aby byl obnoven režim dohodnutý v roce 2005 a aby na hranici dohlíželi Egypťané a policisté samosprávy spolu s evropskými pozorovateli. Hamas, který loni v létě pásmo Gazy vojensky ovládl, chce být ale do dohody začleněn.