Situace v Čadu se vyhrotila, povstalci ovládli metropoli

Ndjamena - Situace ve středoafrickém státě Čad se dnes nečekaně vyhrotila. Povstalci postupující několik dnů k hlavnímu městu Ndjameně dnes ráno do metropole pronikli a obklíčili prezidentský palác. Chtějí svrhnout čadského prezidenta Idrisse Débyho. Francie okamžitě prohlásila, že do Čadu pošle ještě dnes vojenské letadlo k evakuaci svých občanů a dalších tamních cizinců. Africká unie oznámila, že neuzná vládu čadských povstalců, chopí-li se násilím moci v zemi.

„Pokud se rebelům povstání podaří, určitě je vyloučíme z Africké unie, dokud nebude v Čadu znovu nastolena normální situace a demokracie,“ varoval v Addis Abebě, kde dnes končí summit Africké unie, tanzanijský prezident Jakaya Kikwete. Dodal, že libyjský lídr Muammar Kaddáfí a prezident Konžské republiky Denis Sassou-Nguesso by se měli pokusit zprostředkovat v Čadu mírová jednání.

V Ndjameně se podle francouzského ministerstva zahraničí pod vojenskou ochranou shromáždilo na 700 Francouzů a dalších cizinců. Podle nejmenovaných zdrojů se Francouzi mají shromažďovat ve francouzském lyceu a na dalších dvou místech v metropoli. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že evakuace by mohla začít odpoledne. Francie má v Čadu kolem 1500 občanů, z toho 85 procent v Ndjameně.

Také OSN se rozhodla kvůli bojům mezi povstalci a vládními silami evakuovat své zaměstnance v Čadu. „Hledáme způsob, jak to zorganizovat. Protože boje stále probíhají, může to být značně obtížné,“ uvedl mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) William Spindler.

Podle agentury AP dodal, že 51 zaměstnanců OSN bylo už v noci přemístěno do Kamerunu. Jen úřad pro uprchlíky má v Ndjameně dalších osm lidí, Spindler nebyl s to říci, kolik pracovníků OSN působí v Ndjameně celkem. Podotkl, že pokud se situace uklidní, OSN evakuovat nebude.
Americká ambasáda vyzvala prostřednictvím internetu Američany, kteří chtějí být evakuováni, aby se okamžitě dostavili na velvyslanectví.
Do hlavního města se podařilo vstoupit zhruba 2000 ozbrojených vzbouřenců v konvoji přibližně 250 vozů. Podle očitých svědků jezdí rebelové v uniformách po Ndjameně v terénních vozech. Státní rozhlasová stanice přestala vysílat. Někteří obyvatelé prý povstalce radostně uvítali. Agentura AFP také uvedla, že povstalci vtrhli v Ndjameně do místní věznice a propustili na svobodu tamní vězně.
Ředitel hotelu Le Meridien asi dva kilometry od prezidentského paláce řekl AP, že od rána je z centra slyšet střelba a výbuchy. Prezident Déby je údajně obklíčen v paláci. Podle agentury AFP rebelové prohlásili, že jej nechají odejít, bude-li chtít.
„Město je v rukou rebelů. Probíhají již jen drobné boje,“ uvedl podle agentury AFP nejmenovaný armádní zdroj. Představitelé prezidentského úřadu však popřeli, že by se nacházeli v bezvýchodné situaci.
Bývalá francouzská kolonie Čad získal v roce 1960 nezávislost. Od té doby zmítají převážně pouštní zemí občanská válka a boje o moc. Jejich intenzita se v poslední době zvýšila v souvislosti s tím, že v zemi byla objevena naleziště ropy.