Itálie nebude mít přechodnou vládu, míří k předčasným volbám

Řím - Předseda italského Senátu Franco Marini se vzdal snahy sestavit přechodnou vládu, která by provedla reformu volebního systému. O dalším postupu rozhodne italský prezident, jako jediné řešení politické krize v zemi připadají v úvahu předčasné volby, po nichž volá opozice. Politická krize vypukla před dvěma týdny, kdy z funkce premiéra odstoupil Romano Prodi poté, co Senát vyslovil nedůvěru jeho vládě.

Šéf italské pravice Silvio Berlusconi v pondělí znovu označil předčasné volby za nejlepší řešení pro zemi. Prozatímní vláda by podle něho byla ztráta času, která by zemi jen poškodila. Zdůraznil, že je připraven k dialogu s opozicí, ale až po volbách.

Prezident Napolitano se ještě předtím, než svěřil Marinimu úkol pokusit se dosáhnout napříč politickým spektrem dohody o prozatímním kabinetu, který by umožnil schválení reformy volebního zákona, sám čtyři dny radil se všemi politickými protagonisty. Také jeho konzultace však ukázaly, že mezi levou a pravou částí italského politického spektra zeje hluboká propast.

Dosavadní volební zákon má podle expertů za následek politickou nestabilitu, protože spočívá na systému poměrného zastoupení. Byl přijat v roce 2005 za Berlusconiho vlády; Berlusconi se tak snažil zmenšit volební porážku, jež jeho táboru předvídaly průzkumy veřejného mínění. Pokud by se nyní konaly volby, pro pravici by podle posledního průzkumu hlasovalo 58 procent voličů, zatímco pro levici 42 procent.